Hnojivo, které si majitelé rybízu zamilují: Pomůže mu přečkat zimu v perfektní kondici a na jaře ho nakopne výživnými látkami

Pokud nevíte, čím svůj rybíz pohnojit na podzim, aby dobře přečkal zimu, inspirujte se jednoduchým návodem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vcelku nezáleží na tom, zda máte na zahradě rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum). Oba potřebují před příchodem prvních mrazíků řádně vyživit. Sáhnout můžete po osvědčených kombinacích z obchodu anebo je možné použít přírodní výživné látky třeba ze spíže.

Čím hnojit rybíz na podzim

Pro doplnění ještě uveďme, že na stránkách můžete mít ještě bílý rybíz, což je kultivar rybízu červeného (Ribes rubrum). I na ten se vztahují stejná výživová pravidla. Nemusíte se tedy bát, že byste mu nějak ublížili. Vybrat si můžete jak z organických hnojiv, tak i těch přírodních.

Základní pravidla hnojení rybízu

Ještě předtím, než přistoupíme ke konkrétním tipům, byste si měli pamatovat jedno důležité pravidlo. Jak zní? Zatímco na jaře se používá především hnojivo s obsahem dusíku, na podzim volte naopak to s vysokým obsahem draslíku. Je to proto, že draslík pomůže rostlině lépe přezimovat.

Mezi těmito hnojeními je pak vhodné ještě jedno přihnojení někdy v letním období. A aby byla podzimní péče o rybíz kompletní, nezapomeňte také na jeho řez. Zmizet musí všechny nemocné, přestárlé, slabé či nesprávně rostoucí výhony.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo, které oživí i staré keře

Pokud máte doma keře, které již příliš neplodí, sáhněte po přípravku, který obsahuje fosforečnan amonný. Ten se totiž používá jak k regeneraci rostlin, tak i k jejich léčbě, protože má i fungicidní vlastnosti. Hodí se ke hnojení většiny rostlin a stromů. Budete potřebovat 1–1,5 hrsti hnojiva pro jednoleté stromy, u dvouletých pak použijte 1,5–2 hrsti a u těch starších navyšte množství použitého hnojiva přibližně na 3–4 hrsti. Zapracujte ho do půdy pod obvodem koruny.

Hnojení kávou a popelem

Můžete si připravit také přírodní hnojení. V takovém případě smíchejte 2 šálky kávové sedliny a 1 šálek popela. Poté ke směsi přidejte 1 polévkovou lžíci síranu draselného a promíchejte. Toto množství vám bohatě postačí na jeden dospělý keř. Hnojivo se aplikuje pod kořen a musí se tedy zapracovat do půdy. A nezapomeňte ani na mulčování.

Káva obsahuje celou řadu prospěšných látek, jako je například riboflavin (vitamín B2), mangan, draslík, kyselina linolová, hořčík, niacin (vitamín B3), kyselina pantothenová (vitamín B5) a kyselina listová (vitamín B9 nebo folát). A rozhodně nezaostává ani popel, v něm najdete vápník, draslík, železo, fosfor, mangan, hořčík a důležité stopové prvky.

iZdroj fotografie: Freepik

Hnojení rybízu popelem

Použít lze i samotný dřevěný popel. Budete ho potřebovat 500 gramů na 10 litrů vody. Nechte ho jednoduše přes noc ve vodě vylouhovat a poté ho přeceďte. Použijte přibližně 2 litry roztoku na jeden rybízový keř. A pokud byste chtěli hnojit rybízy rozhozem, pak by množství popela nemělo překročit 50–70 gramů na m2.

Přihnojte zároveň i angrešt

Stejné hnojení potřebuje i srstka angrešt, zvaný také srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva–crispa, Grossularia uva crispa). A myslete rovněž na to, že je poměrně neprůbojný, takže by neměl růst blízko rychle rostoucích rostlin s mohutnými kořeny. Určitě ho tedy nedávejte do blízkosti malin, jahod, vlašských ořešáků či černého rybízu.

Popel lze použít i při kompostování. Podívejte se, jak na to

Jak o svůj rybíz na podzim pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články