Aloe vera patří mezi rostliny s léčivými vlastnostmi. Ty je však třeba podpořit tím správným hnojením, jedině tak bude růst.
V domácnostech se nejčastěji pěstuje aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo její příbuzná aloe stromovitá (Aloe arborescens) z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). Obě obsahují značné množství užitečných látek. Je jich přes 200 a patří sem například vitamíny A, C, E a skupiny B (B1, B2, B3, B6), kyselina listová, cholin a četné mikroživiny, včetně vápníku, hořčíku, chrómu, selenu, zinku, železa, mědi a draslíku.
Jak hnojit aloe vera
Aloe velmi prospívá droždí. Jde totiž o hodnotný zdroj bílkovin, který v sobě obsahuje mnohé důležité vitamíny – například vitaminy skupiny B (vitamin B1 alias thiamin), B2 riboflavin a B3 niacin) a chrom. Ideální je hnojivo aplikované na list. Použít lze tento recept:
- 17 g sušeného droždí (nebo 50 g čerstvého),
- 50 ml plnotučného mléka,
- 5 litrů vody.
A jak vše připravit pro hnojení aloe? Droždí rozpusťte v mléce a poté celý roztok nařeďte vodou. Po přecezení vše okamžitě aplikujte na listy pomocí postřikovače až do skanutí. Opakujte alespoň jednou měsíčně.
Hnojení aloe vera popelem
Velmi dobře se uplatňuje také dřevěný popel. Ten obsahuje vysokou koncentraci užitečných látek. Jde například o:
- 33–35 % vápníku,
- 2–4 % fosforu,
- 6–10 % draslíku,
- 4–7 % hořčíku
- a křemík.
Schází v něm vlastně jen jediná živina, a to dusík – ten se může k rostlinám v květináči dodat kompostováním nebo speciálním hnojivem. A jak popel použít? Hnojivo si připravíte jednoduše, budete potřebovat 500 gramů na 10 litrů vody. Popel vodou zalijte a nechte ho přes noc vylouhovat. Pak hnojivo přeceďte (není nutné) a použijte k zálivce. Hodit se vám bude přibližně 0,5 l roztoku na jeden středně vzrostlý keř aloe.
Co pěstovat místo aloe
Pokud se u vás této rostlince nedaří nebo nemůžete aktuálně sehnat sazeničku, pak byste měli vědět, že velmi podobné látky obsahuje i naduť madagaskarská (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana). A hnojit ji lze úplně stejně. Vsadit lze i na další léčivé rostliny a bylinky, kterým se v domácnosti bude skvěle dařit. Vyzkoušet můžete také:
- rýmovník (Plectranthus amboinicus) alias mexický eukalyptus či kubánské oregano,
- vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý.
První zmíněný druh obsahuje řadu užitečných látek jako, jsou například vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, aminokyseliny a minerály jako např. fosfor, zinek, draslík, železo, mangan, sodík, vápník, měď, hořčík a chrom. Nechybí ani přírodní kyselina salicylová, nenasycené esenciální mastné kyseliny, saponiny a laktát hořečnatý. Bobkový list alias vavřín vznešený se pak skvěle hodí do vaření.