Bujné kvetení po celý rok zaručeno: Stačí sáhnout do lednice, v ní se skrývá jedno z nejlepších hnojiv pro pokojové rostliny

Toto přírodní hnojivo pro rostliny určitě najdete ve své lednici i vy. Je velmi levné a přitom opravdu účinné a všechny pokojové rostliny po něm pokvetou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Svorad / Creative Commons
                   

Kuchyně je zdrojem mnoha užitečných látek a skutečnou pokladnicí živin nezbytných pro zdravý růst rostlin. A mnohdy využijete i to, co by jinak skončilo v odpadu – například kefír, kterému už prošla doba minimální trvanlivosti (ale použít samozřejmě můžete i ten čerstvý).

Mléko jako hnojivo pro pokojovky

Mléčné výrobky jsou všeobecně velmi dobrým zdrojem výživových látek pro rostliny. I obyčejné mléko v sobě totiž obsahuje průměrně 87,3 % vody a 12,7 % sušiny. Sušina se pak průměrně skládá z:

  • 3,9 % mléčného tuku,
  • 3,4 % bílkovin,
  • 4,7 % mléčného cukru
  • a 0,7 % ostatních anorganických látek a organických sloučenin.

A jaké živiny rostlinám dodá? Především jde o vitamíny A, D, E, K a také o cenné vitamíny skupiny B (B1 a B12). Z minerálních látek se pak v této cenné tekutině nachází mj. vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo a jód.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak často hnojit rostliny mlékem

Nezáleží na tom, jestli si vezmete k ruce mléko nebo právě kefír. Vždy byste je měli naředit v poměru 1:10. Zároveň by se také toto hnojení nemělo používat častěji než každé 2 až 3 týdny. Nekvetoucí pokojové rostliny (tedy ty okrasné listem) s ním stačí zalévat jednou za měsíc. Příliš časté používání mléka totiž není příliš dobré, může způsobit vznik plísní v substrátu.

Které rostliny mlékem nezalévat

To hnojení není ovšem vhodné pro úplně všechny pokojovky. Neměli byste ho používat především pro acidofilní rostliny. Říká se jim také kyselomilné a jde například o:

  • pomněnky (Myosotis)
  • chryzantémy (Chrysanthemum)
  • vřesy (Calluna L.)
  • lilie (Lilium)
  • hyacinty (Hyacinthus)
  • azalky (Azalea)
  • vřesovec pleťový (Erica carnea)

Kromě nich se toto hnojivo nehodí ani pro aloe, pokojové zvonky, nebo třeba tolik oblíbené palmy a kapradiny. A nepotěšíte s ním ani tchynin jazyk a fíkovníky. U nich doporučujeme vsadit spíše na běžná hnojiva z obchodů, která těmto krasavcům dozajista neublíží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení mlékem kombinujte s droždím

Aby bylo hnojení kefírem nebo mlékem ještě účinnější, přidejte během každého druhého cyklu trochu droždí. Pro rostliny jde o hodnotný zdroj bílkovin, který jim pomůže v růstu. A navíc droždí obsahuje mnohé cenné látky. Na prvním místě je třeba rozhodně jmenovat vitaminy skupiny B – vitamin B1, B2 a B3, ale zapomenout nelze ani na vyšší obsah chrómu. Hnojivo namícháte takto:

  • 50 gramů čerstvého droždí
  • 50 ml plnotučného mléka,
  • 5 litrů vody.

Jak vidíte, poměr je velmi jednoduchý a snadno zapamatovatelný. A jak toto hnojivo připravit? Droždí rozpusťte v mléce a po dobrém rozmíchání vše nařeďte vodou. Hotový roztok přeceďte, pokud je to třeba, nalijte do postřikovače a aplikujte na listy rostliny až do skanutí. Tento roztok dokáže rostliny vyživit a zároveň je preventivně ochránit před chorobami a škůdci.

Jednoduché růstové hnojivo z mléka a jak na něj

Jaké lidové recepty máte při péči o pokojovky v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články