Vychvalovaný způsob jak uzdravit i orchidej, se kterou jsme to dávno vzdali. Zálivka přitom nebude vůbec potřeba

Ne vždy se orchidejím v naší péči daří tak, jak bychom chtěli. S trochou péče však lze zachránit i ty nejpoškozenější kusy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje původně rostou v tropech, a i když by jim podmínky našich vytopených bytů a domů měly maximálně vyhovovat, ne vždy tomu tak je. Řešení je naštěstí poměrně jednoduché. Musíte se jen naučit ten správný postup, který vám pomůže zachránit i rostlinu, která vypadá skoro na umření.

Orchidej očistěte od patogenů

Prvním krokem, který je v případě orchideje třeba udělat, je její dokonale ozdravení. Musíte ji zbavit všech potenciálně nebezpečných zárodků plísní a hniloby. Ty se nejvíce drží na kořenech, protože nejčastějším důvodem onemocnění orchidejí, je nadměrná zálivka. A co proti tomu tedy dělat? Pro začátek je několik dní nezalévejte – ideální dobu představuje 7 až 8 dní. Za tu dobu kořeny orchideje dostatečně vyschnou a nebudou poté tolik náchylné k poškození. Pozorně sledujte jejich barvu – jakmile zešednou, jsou suché.

Nyní je čas vaši rostlinu vyjmout z květináče. Udělejte to opatrně, nejprve ji vyklepněte na podložku a poté opatrně vyjměte z kůry. Kořeny dobře prohlédněte a odstraňte všechny poškozené a nemocné. Jde o všechny nalomené, hnědé nebo dokonce černé kousky. Zbavte se také těch, ke kterým je pevně přirostlá kůra a těch, pokrytých řasou či mechem. Vůbec nevadí, že jich poté orchideji leckdy příliš nezbude. Při správné péči si rychle vytvoří nové.

Regenerace orchideje v plastovém sáčku

Jakmile budete mít hotový první krok, připravte si mech rašeliník alias sphagnum. Ten poslouží v následujících měsících vaší orchideji jako náhrada substrátu. Je totiž dostatečně lehký a dobře drží vodu. Navíc pomáhá efektivně zvyšovat vzdušnou vlhkost v okolí květináče díky výparu. A to je přesně to, co bude vaše orchidej potřebovat. Rašeliník vložte do pevnějšího sáčku (ideální je ten, který má v horní části zip) a do něj „zasaďte“ orchidej.

Regenerace orchideje v plastovém sáčku iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě předtím však kořeny orchidejí pečlivě ošetřete. Můžete je například posypat dřevěným uhlím nebo popelem, které mají antiseptické vlastnosti. Totéž zvládne i skořice. Ať už ta pravá cejlonská (Cinnamomum verum) nebo její levnější příbuzná čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Tímto způsobem svou orchidej navíc i vyživíte, protože skořicový prášek obsahuje mnoho vitamínu A, železo, zinek, vápník, draslík, mangan nebo třeba hořčík.

Pěstování orchideje v sáčku

Zasazenou orchidej je třeba už jen mírně zalít a sáček v horní části téměř zcela uzavřít (to kvůli udržení optimální vzdušné vlhkosti). Zálivku je nutné opakovat vždy jen ve chvíli, kdy mech téměř zcela vyschne a kořeny orchideje začnou šedivět. Sáček také nezapomeňte postavit na teplé a chráněné místo s dostatkem slunečního světla. Při správné péči se nové kořeny objeví za několik týdnů a po dvou až třech měsících budete moci svou orchidej opět přesadit do květináče.

Jak pečujete o svou nemocnou orchidej vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články