Bobkový list je velmi oblíbená bylinka, kterou si můžete snadno vypěstovat i doma na parapetu. Chutná opravdu skvěle.
Bobkový list je velmi oblíbeným kořením. Botanicky jde o sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), který se hojně vyskytuje ve Středomoří v podobě keře nebo menšího stromu. A i když v optimálních podmínkách může vyrůst až do výšky 8 metrů, v našich klimatických podmínkách obvykle dosáhne maximálně třetinových rozměrů. I tak si však lze i na parapetu vypěstovat velký aromatický keř.
Jak vypadá vavřín vznešený
Vavřín patří mezi stálezelené rostliny. Jeho listy jsou oválné nebo eliptické a jejich horní část je obvykle zbarvena tmavě zeleně. V březnu a v dubnu se na starších větvičkách objevují drobné žluté květy, a to ve značném množství. Do Evropy se tato rostlina dostala z Malé Asie a byla velmi ceněna už od starověku. Například Řekové a Římané zdobili hlavy vítězů a významných osobností vavřínovými věnci.
Triky pro pěstování bobkového listu
Aby byl vavřín na parapetu spokojený, musíte mu zajistit ty správné podmínky. Prvním trikem je tedy výběr vhodného umístění. Jelikož pochází ze Středomoří, potřebuje slunné stanoviště. Do konce srpna je vhodné bobkový list letnit venku, s příchodem prvních chladnějších nocí je však třeba ho odnést domů. Tato rostlina není vůbec odolná vůči nízkým teplotám a snadno se nachladí nebo dokonce zmrzne. A jak ho zimovat? V zimě se mu bude nejlépe dařit na slunném parapetu v místnosti s nižší teplotou.
Druhým trikem je rosení – to vavřín opravdu miluje a zejména během léta je dobré ho během dne porosit i vícekrát (především ráno a večer). Naopak zálivku není třeba aplikovat příliš často, ovšem v létě při vyšších teplotách je třeba vlhkost substrátu pravidelně kontrolovat a dávat pozor na vysychání. A v čem bobkový list pěstovat? Vavřín není nijak náročný na substrát a velmi dobře poroste v jakékoli univerzální zahradnické zemině.
Jak bobkový list tvarovat
Tato rostlina má velmi ráda střih. Je tedy možné jak ulamovat jednotlivé lístky pro úpravu pokrmů (to však dělejte až u rostlin starších tří let), tak dokonce stříhat celé větvičky (a takto například bobkový list skladovat v mrazáku. Je dokonce tak odolný a dobře obrůstající, že mu můžete bez potíží dát i tvar bonsaje. Prořídlý strom či keř je pak vhodné prořezat vždy na konci zimy. Ovšem pokud vám přes léto narostl hodně a jednoduše by se do svého zimoviště nevešel, klidně tento úkon proveďte i na jaře.
Pozor je ovšem nutné dávat na škůdce. Bobkový list dokážou potrápit zejména puklice. Postřik je třeba použít už při prvních známkách výskytu a opakovat podle potřeby. Napadenou rostlinu také ihned izolujte – mohly by se od ní totiž nakazit jiné květiny v domácnosti. Pokud jde naopak o choroby, tak se obávat příliš nemusíte – tato rostlina je poměrně odolná a jen zřídka onemocní. Musíte ji však pravidelně hnojit, aby měla dostatek důležitých živin a dokázala patogenům spolehlivě odolávat.