Proč se vyplatí dávat hřebíček do WC: Jediná hrstka působí jako čistič a osvěžovač v jednom

Nevábně zapáchající toaleta může být problémem mnoha domácností. Vyřešit ho však můžete s pomocí obyčejného hřebíčku.

i Zdroj fotografie: iStock / Bodhi Peace / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zápach z toalety nebývá ničím příjemným. Pokud však rozklíčujete to, odkud vlastně pochází. Můžete proti němu velmi účinně zakročit. Doporučované kroky jsou snadné a levné a pomoci vám při nich může i docela obyčejný hřebíček

Jak zbavit toaletu zápachu

 Pravidelné čištění toalety je pro odstranění zápachu klíčové. Použijte silný čisticí prostředek a kartáč a důkladně očistěte vnitřek toalety. Pokud je to nutné, můžete použít také odstraňovač vodního kamene. Pokud to ovšem nezabere, budete muset zápach odstranit jinak.

Ocet proti zápachu

Nalijte do toalety asi 1 šálek octa a nechte působit alespoň 30 minut. Poté opláchněte vodou. Ocet pomáhá neutralizovat zápach, a velmi dobrý je také na mytí oken.

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Freepik

Jedlá soda se zápachem zatočí

Nasypte asi 1 šálek sody bikarbony do toalety a nechte působit alespoň 30 minut. Poté opláchněte vodou. Soda bikarbona také pomáhá neutralizovat zápach.

Použití aktivního uhlí proti zápachu

Rozdrťte několik tablet aktivního uhlí a nasypte je do toalety. Nechte působit alespoň 30 minut a poté spláchněte vodou. Po zápachu by nemělo být ani památky.

Hřebíček odstraní i silné pachy

Další možností je použití hřebíčku. Hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum), jehož sušená poupata jsou běžně známá jako hřebíček, je druh kvetoucího stromu z čeledi Myrtaceae původem z Indonésie. Strom dorůstá do výšky 8 až 12 metrů a má velké, lesklé listy a karmínové květy, které vykvétají v hroznech a podle tradice vás dokáže zbavit i negativní energie v domě.

Proč dávat do toalety obyčejné mýdlo iZdroj fotografie: Depositphotos

Aromatická poupata hřebíčku se sklízejí těsně před otevřením a suší se, čímž se mění na známé koření, které je široce používáno ve vaření a medicíně. Ovšem hodit se vám může i při péči o toaletu. Stačí vzít 10 až 15 kusů tohoto koření a vložit je do nylonového sáčku. Ten zavěste do toalety tak, aby se navlhčil při každém spláchnutí. Uvidíte, že zápach vás už trápit nebude.

Co vědět o hřebíčkovci kořenném

Hřebíček se po staletí používá v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění, jako jsou bolesti zubů, bolesti hlavy a zažívací potíže. Aktivní složkou hřebíčku je eugenol, který má antiseptické a anestetické vlastnosti. Hřebíčkový olej, který se získává z pupenů, se také používá v aromaterapii a při dentálních zákrocích k znecitlivění dásní.

Kromě svých léčivých vlastností se hřebíček používá také jako koření při vaření (zejména v asijské, africké a arabské kuchyni). Má sladkou a mírně hořkou chuť a často se používá především ve slaných pokrmech (dušená masa, kari a polévky apod.). A uplatní se i ve sladkých jídlech, jako jsou koláče a sušenky. Hřebíček se také běžně používá k ochucení nápojů, jako je svařené víno a čaj chai.

Jak o svou toaletu pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články