Slabý plátek salátové okurky prozradí, zda je rostlina obětí invaze škůdců

Pokud se nedaří vaší oblíbené pokojové rostlině,, vyzkoušejte jednoduchý trik. Stačí vám k tomu jen salátová okurka.

i Zdroj fotografie: Dammy Kaka / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny jsou chloubou všech hospodyněk. Podle nich může návštěva dost dobře odhadnout, jak je hostitelka starostlivá a pečlivá. Správně opečovávaná rostlina se totiž pozná na první pohled, kvete jedna radost a celou domácnost doslova rozzáří. Co když ale vykazuje spíše opačné příznaky a zcela očividně chřadne? Její listy jsou nažloutlé, usychá a o květech se nedá vůbec mluvit.  

Napadení škůdci často není vůbec vidět 

Pomocí jednoduchého triku poznáte, zda rostlina trpí kvůli vaší péči, nebo je napadena škůdci. Jediné, co musíte udělat, je použít slabý plátek salátové okurky.  Pomocí okurkové metody snadno poznáte, co se s vaší rostlinou děje.

Okurka jako lékař pro květiny 

Ukrojte z čerstvé zelené okurky jeden centimetr silný plátek, a ten vložte do květináče vedle květiny, u které máte podezření, že se o ni špatně staráte, nebo že byla napadena škůdci. Nyní stačit počkat jeden den a hned uvidíte, jak je to s květinou vážné. Pokud druhý den po položení okurky na půdu květináče najdete plátek okurky na nějakém místě poškozený, anebo na něm dokonce najdete nežádoucí návštěvníky, pak je jasné, že květina je napadena škůdci. V opačném případě je plátek okurky znamení špatné péče o rostlinu.  

Co se pokazilo se dá určitě snadno napravit. Pokud se rostlině u vás předtím dařilo, zkuste vzpomínat, jakými změnami květina prošla, než se ji přestalo dařit. Pravděpodobně bude stačit jen drobná změna v péči a oblíbená pokojová rostlina se bude mít znovu k světu. Ovšem pokud květinu vlastníte jen krátkou dobu, raději si z různých zdrojů ověřte, zda jsou podmínky u vás doma pro ni opravdu ideální a v případě potřeby je změňte.

Okurka odhalí škůdce iZdroj fotografie: Unsplash

Proti škůdcům pomohou zápalky

Prvním krokem k odstranění nežádoucích návštěvníků je několik obyčejných zápalek. Ty stačí zapíchat do květináče – látky přítomné v jejich hlavičkách zatočí s nežádoucími návštěvníky v zemině během několika dní. V případě silnějšího napadení je vhodné rostlinu přesadit a její kořeny pečlivě očistit od zbytků zeminy i potenciálních záškodníků. Zápalky pak použijte spíš už jen tak pro jistotu.

Jaké triky používáte k odhalování škůdců vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články