Jarní budíček pro túje: K životu je po zimě probere dávka dřevěného popele

Aby se túje po zimě správně zazelenaly, je třeba je správně pohnojit. Použít k tomu lze i běžně dostupné prostředky.

Túje raději na zahradě nepěstujte, podle pověr přitahují potíže a nemoci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Živé ploty z půvabně tvarovaných tújí jsou neodmyslitelným prvkem mnoha moderních zahrad. Ne vždy však vypadají po zimě tak v kondici a fit, jak by bylo třeba. Vzpružit je však může pořádná dávka živin – tu jim však musíte dopřát ještě dřív, než začnou opět plně růst.

Kdy přistoupit ke hnojení tújí

Hnojení tújí je nejlepší provést v dubnu. Pro rychlý a bujný růst zelené hmoty se doporučuje používat dusičnan amonný. Před aplikací hnojiva je důležité túje zalít obyčejnou vodou, aby se kořeny vlivem hnojiva nespálily. A čím hnojit? Perfektní je například dusičnan amonný. Stačí aplikovat 15 g na 1 metr čtvereční. Hnojivo je důležité aplikovat pouze v teplém období, kdy už nehrozí příchod prudkých přízemních mrazíků.

Pro jehličnany také existuje speciální granulované hnojivo, které se nejprve nasype kolem kmene, a následně zapracujete do půdy. Někteří zahradníci se snaží si práci ulehčit a tento krok přeskakují, to je ovšem špatně. Živiny se poté nedostanou ke kořenům tújí v dostatečném množství a hnojení je tedy takřka zbytečné. A hodit by se vám mohly i další tipy pro pěstování.

Jak hnojit túje dřevěným popelem

Hnojení tújí dřevěným popelem je jednou z alternativních metod, jak zlepšit strukturu půdy a zároveň dodat rostlinám potřebné živiny. Dřevěný popel obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků, které jsou pro růst rostlin důležité. Pro hnojení tújí dřevěným popelem je nejlepší použít popel z tvrdých dřevin, jako je například buk, dub, javor, olše nebo bříza. Tyto dřeviny obsahují více minerálů než jehličnany. Pokud máte vlastní dřevěný krb nebo udírnu, můžete použít popel získaný z nich.

Túje se po zimě opět krásně zazelenají. iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud ne, můžete ho zakoupit v zahradnických centrech. Při aplikaci popela na půdu kolem tújí je důležité postupovat opatrně. Dávka popela závisí na velikosti rostliny a typu půdy, ale obecně se doporučuje použít asi 200 gramů popela na 1 metr čtvereční půdy. Po aplikaci je nutné ho zalít vodou, aby se rozložil a nezůstal na povrchu. A proč ho používat? Popel totiž obsahuje mnoho důležitých minerálů a stopových prvků, jako jsou vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo apod., které tújím prospívají.

Jak se starat o túje

Hnojení tújí dřevěným popelem je ekologickou a levnou metodou, jak zlepšit půdní strukturu a poskytnout rostlinám potřebné živiny. Pokud tuto metodu použijete správně, vaše túje budou zdravé, silné a krásně zelené. Kromě hnojení je také důležité túje také pravidelně zalévat, a to zvláště po horkém dni. Kromě toho se také doporučuje jejich mulčování. Skvěle se k tomuto účelu hodí piliny, rašelina, čerstvě posečená tráva nebo kůra. Mulčování vám může pomoci i při žloutnutí tújí z různých důvodů.

Jsou vhodné túje do živých plotů?

Jak se o své túje staráte vy, aby byly vždy krásné a svěží?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články