Hnojení pivoněk na jaře je mnohem důležitější, než si myslíte. Pokud ho zanedbáte, pak vás krásnými květy příliš nepotěší.
Pokud máte na zahradě pivoňky, je důležité jim v jarním období zajistit to správné hnojení, které se postará o jejich bohaté kvetení. Pivoňky jsou ovšem velmi citlivé na nadměrné hnojení dusíkem, proto je nutné zvolit jiné vhodné hnojivo, které je v tomto směru nijak neohrozí.
Důraz dejte především na draslík
Jedním z nejlepších jarních hnojiv pro pivoňky je organické hnojivo s obsahem draslíku. Draslík přispívá k vytvoření silných a zdravých rostlin, jež jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Hnojivo s obsahem draslíku také podporuje tvorbu kořenů a zlepšuje kvalitu půdy. Před jeho aplikací je však důležité odstranit všechny suché listy a stonky z minulého roku a zbavit se tak jakýchkoliv možných zdrojů infekce. Poté můžete začít s aplikací hnojiva, a to nejlépe koncem dubna, když se pivoňky začínají probouzet ze zimního spánku.
Hnojivo rozhoďte na povrch půdy kolem rostliny a jemně jej zapracujte. Použití hnojiva s obsahem draslíku však není jediným možným způsobem, jak pivoňky na jaře dobře kvalitně pohnojit. Další možností je aplikace toho organického v podobě kompostu, listového humusu nebo koňského hnoje. Tyto druhy hnojiv jsou také bohaté na draslík a mají pozitivní vliv na zdraví rostlin. A skvěle je lze použít i pro růže a hortenzie.
Na co si ještě dát pozor
Důležité je také správné zalévání rostlin. Pivoňky potřebují dostatek vlhkosti, ale zároveň nesmí být přelévány. Jejich dlouhodobé přemokření může vést k zahnívání kořenů a snížení odolnosti vůči chorobám. A nezapomeňte ani na správné mulčování. I to je totiž velmi důležitou součástí péče o pivoňky. Pomáhá udržet vlhkost v půdě, potlačuje růst plevelů a chrání kořeny před vysycháním v horkém počasí. Pokud správně mulčujete, můžete zlepšit zdraví svých květin a podpořit jejich růst a kvetení.
Existuje mnoho typů mulčů, které můžete použít pro mulčování pivoněk. Na výběr máte například z loňského listí, pilin, slámy, rašeliny, drcené kůry nebo travní drtě. Každý z těchto mulčů má své výhody a nevýhody, ale vyhovovat jim budou všechny. Mulč by měl být nanesen ve výšce 5 až 10 cm, přičemž je třeba ho kolem rostlin rovnoměrně rozprostřít. Příliš vysoký mulč může způsobit, že pivoňky nebudou mít dostatek kyslíku pro kořeny, což může zpomalit jejich růst a kvetení.
Mulčujte kolem rostlin, ne přímo je
Mulč by měl být rozhozen výhradně kolem rostlin, nikoli přímo na jejich stonky nebo na listy – buďte tedy při jeho aplikaci maximálně pečliví. A proč se to vyplatí? Pivoňky mají rády kolem svých listů a stonků dostatek světla a vzduchu a pokud jim tuto výsadu nedopřejete, pak vám nepokvetou
Myslete také na to, že je třeba vrstvu mulče v průběhu celého roku pravidelně obnovovat. V období zimy pomůže udržet kořeny teplé a chráněné před mrazem, v létě pak dokáže udržet půdu vlhkou a ochrání kořeny před vysycháním. Proto na něj nezapomínejte ani při výsadbě pivoněk.