Každý správný zahradník by měl znát vlastnosti půdy na své zahradě. Abyste určili kyselost půdy a její nasycení živinami a dalšími látkami, otestujte ji těmito testy.
Než se pustíte do další výsadby a úpravy záhonů, měli byste znát základní informace o půdě. Všechny rostliny potřebují ke svému růstu specifické podmínky. Abyste jim zajistili to nejvhodnější prostředí, musíte vědět, s čím vlastně pracujete. Takto si můžete doma snadno a rychle otestovat vzorky půdu z vašich záhonů a podniknout patřičné kroky k případnému vylepšení jejího stavu. Zjistěte kvalitu vaší půdy a podpořte růst svých rostlin.
Vlastnosti dobré půdy
V ideálním případě se půda v záhonech skládá z jílu, písku a bahna. Písek skvěle propouští vodu a umožňuje jí a vzduchu proniknout až ke kořenům rostlin. Jíl je hladký a velmi dobře zadržuje vodu. Je plný živin a nejčastěji jej naleznete poblíž potoků a koryt řek. Bahno by mělo být nejmenší složkou. Jedná se o lepkavou hmotu, která se dobře stlačuje a dokáže zadržet vodu i živiny potřebné pro vývoj a růst rostlin.
Jak půdu otestovat
Pokud znáte kvalitu a vlastnosti půdy na své zahradě, můžete její vlastnosti vhodnými prostředky upravit tak, aby co nejvíce odpovídaly potřebám vysazených rostlin. Pomocí jednoduchých testů zjistěte složení a kvalitu půdy v záhonech a připravte dokonalé podloží pro další výsadbu.
Ohmatejte půdu
Jedním z nejjednodušších a nejrychlejších testů půdního složení, je vzít do dlaně hrst navlhčené zeminy a promačkat ji v ruce. Její stav poté, co dlaň opět rozevřete, vám napoví více o jejím stavu. Jílovitá půda zůstane i po rozevření ruky pohromadě a bude si držet svůj tvar. Dokonce v ní můžete spatřit otisk vaší ruky. Písečná půda se téměř po uvolnění sevření rozpadne a bahnitá bude nejprve držet svůj tvar, ale jakmile do ní trochu strčíte prstem, ihned povolí.
Otestujte sediment
Litrovou průhlednou nádobu naplňte ze třetiny nebo poloviny zeminou a zalejte vodou téměř až po okraj. Víčkem nádobu uzavřete a pořádně v rukou protřepejte. Dále nechte směs odstát nerušeně alespoň po dobu 24 hodin. Příští den byste měli vidět, jak se jednotlivé částice postupně usazují. Nejtěžší písek bude ležet na dně a nejlehčí jíl bude navrchu. Za několik dní by měly být všechny složky usazené a můžete tak snadno určit jejich poměrové zastoupení.
Sledujte výskyt červů a žížal
Opravdu zdravá půda by měla překypovat životem. Podle populace žížal a dalších živočichů poznáte, jak úrodnou zeminu na záhonech máte. Pokud se vám nechce záhony dlouhodobě pozorovat, můžete vykopat část zeminy, prosít a spočítat, kolik žížal se v daném množství nachází. Pokud se v půdě nachází kolem 10 žížal, můžete se těšit z úrodné půdy.