Sekání trávy okolo jabloně je chyba: Strom trpí, úroda pak nepotěší

Ne vždy je sekání trávy na krátko na místě. Nepokosenou trávu ocení jabloně – ochrání je totiž před škůdci.

Když soused seká trávník ráno – poradíme vám, co dělat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jabloně u nás patří k nejrozšířenějším ovocným stromům. Na jaře krásně kvetou, v horkém počasí jsou zdrojem stínu a v neposlední řadě plodí ovoce plné vitamínů, které se v závislosti na druhu sklízí od července do října. K tomu, aby prospívala a bohatě plodila, potřebuje jabloň vhodné podmínky a péči, která jí zaručí dostatek živin a ochranu před škůdci. Kromě hnojení a postřiku můžete ale ovocným stromům prospět i jinak – bez práce a ekologicky. Stačí, že vynecháte sekání trávy kolem jabloní.

Jabloň mohou potrápit choroby i škůdci

Ačkoliv jabloně patří mezi poměrně odolné druhy stromů, může i je potrápit řada škůdců, kteří škodí jak na listech, tak na plodech. Hojně rozšířeným škůdcem nejen u jabloní jsou mšice, které z listů rostlin vysávají šťávu. Jsou-li jablka červivá, může za to obaleč jablečný. Potrápit jabloně dokážou i svilušky, píďalka nebo květopas jabloňový. Se škůdci se můžete vypořádat pomocí speciálních postřiků nebo tak, že proti nim necháte bojovat jejich přirozené nepřátele – jen jim u jabloně musíte ponechat dostatek životního prostoru.

Sekání trávy kolem jabloní je chyba

Zdaleka ne všechen plevel v zahradě je škodlivý. Konkrétně pro ovocné stromy může být naopak velice užitečný. Ve vysoké trávě žije obrovské množství užitečného hmyzu a spousta druhů se živí právě těmi škůdci, kteří ohrožují jabloň. Takovými šikovnými spojenci jsou třeba slunéčko sedmitečné, škvor, střevlík nebo různé druhy pavouků. Bude-li v zahradě žít dostatečné množství tohoto dravého hmyzu, budou mít jabloně v ní rostoucí větší šanci vyrovnat se přirozeně s invazí některého ze škůdců.

Jabloň - pozdní odrůda iZdroj fotografie: Pixabay

Podsaďte jabloň rostlinami

Další možností, jak k jabloni přilákat užitečný hmyz, je podsadit ji konkrétními rostlinami nebo květinami. Před mšicemi a dalšími škůdci ji ochrání lichořeřišnice, máta a jiné aromatické bylinky. Na kvalitu půdy má zase pozitivní vliv měsíček lékařský a afrikán. A luštěniny jako hrách nebo fazole vážou v půdě potřebný dusík. Pěstovat tu můžete ale i trvalkové rostliny, jako jsou třapatky, rozchodníky nebo bohyšky. Na jaře udělají velkou paráda jarní cibuloviny jako modřence, které sem přilákají opylovače.

Podívejte se, jak správně sázet ovocné stromky

Jak se staráte o ovocné stromy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články