Africké fialky jsou rostliny, které ke kvetení potřebují nejen vhodné podmínky, ale i dostatek živin. Ty jim dodá jód z lékárny.
Africké fialky jsou krásné, ale trochu rozmarné květiny. Dosáhnout toho, aby bohatě kvetly, není vždy jednoduché. Důvody bývají různé. Na vině může být nevhodná zálivka, nedostatek světla, příliš nízká nebo vysoká teplota či vlhkost vzduchu. Pokud jste si jistí, že fialce dopřáváte ideální podmínky, a ona přesto nekvete, zkuste jí dopřát více živin, které ji ke květu popostrčí. Levným, ale velice účinným hnojivem pro fialky, je obyčejný jód z lékárny.
Africké fialky vyžadují vhodné podmínky
Základem péče o každou rostlinu je zajistit jí vhodné podmínky. V případě afrických fialek to znamená světlé místo, ale ne na přímém slunci. Optimální teplota je mezi 18 a 25 stupni. Fialky špatně snáší vysoké i nízké teploty a průvan. Substrát by měl být lehký, ideálně obohacený o perlit. Zálivku provádějte do podmisky nebo pod listy – nikdy na ně. Substrát udržujte mírně vlhký, nenechávejte ho úplně vyschnout, ale ani nepřelévejte.
Roztok z jódu – účinné hnojivo na fialky
Jód možná znáte jako prvek, který je v lidském těle nezbytný ke správné funkci štítné žlázy a celé nervové soustavy. Kromě toho ale bývá i častou složkou kupovaných hnojiv. Jódové hnojivo si však můžete vyrobit i sami doma. Do tří litrů vody (dešťové nebo kohoutkové odstáté) přimíchejte jednu kapku jódu. Hnojivo na fialky použijte třikrát až čtyřikrát za celé vegetační období. Jódové hnojivo můžete použít i u jiných kvetoucích rostlin.
Jako hnojivo na fialky poslouží popel
Účinný roztok si můžete připravit také z dřevěného popela. Ten obsahuje spoustu fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku, které zlepšují celkový stav půdy a pomáhají v boji proti škůdcům, jako jsou mšice, třásněnky nebo roztočík, což z něj dělá ideální hnojivo na fialky. K přípravě budete potřebovat jednu polévkovou lžíci dřevěného popela a jeden litr vody. Popel rozmíchejte ve vodě a nechte jeden den louhovat. Rostliny pak roztokem zalévejte jednou za čtrnáct dní.