Jak na jarní krmení hyacintů, narcisů a tulipánů, aby vykvetly co nejdříve do krásy

Jarní hnojení cibulovin není nijak složité. Stačí se jen řídit druhem a použít správné prostředky. Pokvetou opravdu nádherně.

i Zdroj fotografie: Amanda Slater / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jaro je ideálním časem na hnojení cibulovin, jako jsou narcisy, tulipány, hyacinty a petrklíče. Pokud chcete mít na své zahradě krásné a bujné květiny, je nutné jim zajistit dostatek živin. Určitě však neplatí, že je všechny lze hnojit stejným způsobem. Naopak – každý druh potřebuje trochu jinou péči.

Jak na jaře hnojit krokusy

Krokusy alias šafrány (Crocus) jsou jednou z prvních rostlin, které začínají kvést na jaře. Jakmile rostlina dosáhne plného růstu, je nutné aplikovat fosforečná a draslíková hnojiva v poměru 1:1. Na 1 m² půdy budete potřebovat 40 gramů hnojiva. Pokud jste ovšem tento termín nestihli, pak je v polovičním množství pohnojte po odkvětu (před zatažením cibulek). Během následující sezóny však určitě nezapomeňte všechno dohnat.

Jak na jarní hnojení hyacintů

Hyacinty (Hyacinthus) jsou krásné a vonné rostliny, které si zaslouží opravdu důslednou péči. Poté, co se objeví nad zemí první lístky, je nutné k nim přidat močovinu a NPK hnojivo v poměru 2 polévkové lžíce na 1 m². Po objevení pupenů se provádí druhé hnojení, které vyžaduje 10 litrů vody, 5 gramů močoviny, 5 gramů superfosfátu a 5 gramů síranu draselného. Žádné další zásahy už nejsou třeba. Mimochodem – pokud si chcete do své zahrady pořídit krásný unikát, vsaďte na skoro černý hyacint (Hyacinthus ‚Dark Dimension‘).

Množení hyacintů iZdroj fotografie: Depositphotos

Petrklíč a jak na něj

Petrklíč (Primula) sice není cibulovina, ale také on potřebuje pravidelnou výživu po celou dobu květu. Po objevení pupenů je nutné rostlinu pohnojit slabým roztokem komplexního hnojiva. Tento postup je vhodné opakovat každých 14 dní.

Hnojení tulipánů před a po kvetení

Tulipány (Tulipa) jsou jednou z nejoblíbenějších jarních rostlin. První hnojení se aplikuje na vlhkou půdu nejlépe ještě před tím, než se objeví poupata. Nejvhodnější je k tomuto účelu suché minerální hnojivo v množství 30 gramů na 1 m². Po objevení třetího listu se minerální hnojiva aplikují ještě jednou (ve stejném množství).

První jarní hnojení tulipánů a narcisů je velmi důležité iZdroj fotografie: Depositphotos

Třetí hnojení se provádí po objevení poupat pomocí superfosfátu v množství 20 gramů na 1 m². Mimochodem – měli byste dát pozor na to, kde tulipány pěstujete. Určitě by neměly růst vedle bílých lilií druhu Lilium candidum. Tyto půvabné krásky v sobě totiž přenáší původce obávaného virového onemocnění tulipánů, známého také jako pestrokvětost. A co k nim tedy přisadit? Skvěle se hodí například:

  • řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)
  • narcisy (Narcissus)
  • hyacinty (Hyacinthus)
  • pomněnky (Myosotis)
  • barvínek větší alias brčál (Vinca major).

Výživu si zaslouží i narcisy

Narcisy (Narcissus) jsou další oblíbenou rostlinou na zahradě. První hnojení se provádí po objevení prvních lístků. Hodit se vám bude NPK hnojivo v množství 30 gramů na 1 m². Po objevení květních stonků se přidávají dusíkatá a draselná hnojiva (50 gramů na 1 m²). Poslední je vhodné uskutečnit po odkvětu. K tomu použijte 20 gramů draslíku a gramů dusíku na 1 m².

Jak o své cibuloviny pečujete až do léta vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články