Když aloe vera volá o pomoc aneb co prozradí o jejím zdraví hnědé a ochablé listy

Ne vždy se rostlině aloe daří tak, jak byste chtěli. Mnohdy ji však může zachránit úplně triviální postup a pomoc.

i Zdroj fotografie: Repal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aloe vera (česky aloe pravá), známá také jako „domácí lékař“, je sukulentní rostlina s mnoha léčivými vlastnostmi. Pěstování aloe doma je relativně snadné a nenáročné, ale přesto je důležité věnovat pozornost několika problémům, které se mohou objevit.

Když listy změní barvu

Prvním problémem, kterým se můžeme setkat, je změna barvy listů. Pokud jsou listy aloe zašedlé nebo mají načervenalý odstín, znamená to, že rostlina byla vystavena stresu. Nejčastěji je příčinou její přemístění na velmi slunné místo (pokud byla předtím ve stínu). Řešením tohoto problému je vrátit rostlinu na původní stanoviště, kde se její barva postupně obnoví a příště jí ani slunce zvykat postupně.

Co dělat, když onemocní kořeny

Druhým problémem je hniloba kořenů. Tento problém se obvykle objevuje kvůli příliš vydatnému zalévání, kdy se voda hromadí v půdě a kořeny nemají dostatek kyslíku. Při hnilobě kořenů rostlina postupně uhnívá také a opadávají jí listy. Abyste tomuto problému předešli, musíte aloe zalévat pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Je také velmi důležité také přidat do zeminy drenáž, aby voda mohla snadno odtékat Pokud se přece jen příznaky hniloby kořenů objeví, je bezpodmínečně nutné rostlinu přesadit do nové půdy a poprvé zalít až po třech týdnech.

Aloe vera bude zdravější než kdy jindy. iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnědnutí listů nemusí být pohromou

Třetím problémem je hnědnutí listů. I to může být způsobeno nadměrnou vlhkostí. Ovšem roli tu může hrát i příliš malé množství světla. Ovšem může to také znamenat, že jsou listy příliš staré a stejně by brzy odpadly. Pokud jde o občasný problém, pak stačí hnědé části rostliny pouze šetrně odstranit.

Žloutnutí špiček listů aloe

Čtvrtým problémem jsou zažloutlé špičky listů. Za touto obtíží obvykle stojí nedostatek živin v půdě, protože aloe má (i když to tak na první pohled nevypadá) poměrně vysoké nároky. Pro řešení tohoto problému je vhodné rostlinu přesadit do nového substrátu, v němž je již hnojivo přimícháno. Pomoci může také hnojení kávovou sedlinou nebo oblíbeným žížalím čajem z vermikompostování. Velmi často jí chybí také vápník, ten jí můžete dodat dřevěným popelem.

Aloe vera bude zdravější než kdy jindy. iZdroj fotografie: Depositphotos

Když listy vypadají nezdravě

Pátým problémem jsou křehké, ochablé a deformované listy. Za těmi obvykle stojí nedostatečné osvětlení. Aby se aloe vera normálně vyvíjela, měla by stát na slunečném místě alespoň 6 hodin denně. V zimě je pak možné použít fytolampu, která rostlině poskytne dostatek světla i během opravdu pošmourných dní.

Pozor na různé škůdce

Ovšem aloe může také trpět různými škůdci, jako jsou například červci a roztoči. Pokud jsou tyto škůdci přítomni, na listech se objeví voskový povlak (to je první varování, určitě mu tedy věnujte pozornost). Obvykle postačí, když aloe ošetříte roztokem mýdlové vody – nic dalšího dělat nemusíte.

Jak poznat aloe vera a pěstování aloe

Jaké léčivé pokojovky doma pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články