Nejlepší mrkev bude vždycky ta z vlastní zahrady. O velkou úrodu se postará správná péče a postup.
Pěstování mrkve není nijak zvlášť složité, přesto se při něm mohou vyskytnout úskalí, která zahrádkářům zhatí plány na bohatou úrodu této zdravé zeleniny. Občas semena špatně klíčí, kořeny se nevyvíjejí, jsou zdeformované, hnijí nebo je napadne některý ze škůdců. Založte správně záhon, dodržte vhodný postup při setí, vyvarujte se nejčastějších chyb a velká úroda mrkve na sebe nenechá dlouho čekat.
Základem je správný záhon
Bez vhodně připraveného záhonu se neobejde pěstování žádné zeleniny. Ten pro mrkev by měl obsahovat lehčí hlinitopísčitou půdu. Mrkev je tzv. zeleninou druhé trati – to znamená, že má vysoké nároky na humus, ale nesnese čerstvě pohnojenou zeminu organickým hnojivem. Na takový záhon ji vysejte až druhý rok po hnojení. Půdu před setím odplevelte a zbavte hroud a kamenů. Pokud máte v zahradě těžkou hlinitou půdu, ve které by se mrkvi příliš nedařilo, vyzkoušejte pěstování v hrůbcích.
Kvalitní kořeny díky hrůbkování
V těžkých a přemokřených půdách se kořeny mrkve často deformují a hnijí. Vyzrát na to můžete tím, že mrkev vysejete do hrůbků – úzkých vyvýšených záhonů oddělených od sebe mělkou brázdou. Ty si připravte dva až tři týdny před samotným výsevem. Zeminu nakopčete podobně jako u brambor a na vrchu srovnejte do rovné plochy, na kterou budete později vysévat. V hrůbcích bude mrkev lépe prospívat a později ji také snadněji sklidíte. Na konci sezóny hrůbky zase rozhrnete.
Jak na výsev mrkve
Mrkev se vysévá nejčastěji od března do května podle konkrétní odrůdy. Lze ji vysít ale i na podzim. Některé druhy se hodí i k opakovanému výsevu. Semena vysévejte do hloubky 1 cm, do řádků vzdálených dvacet až třicet centimetrů. Na počátku jim musíte dopřát pravidelnou závlahu. Pokud jste mrkev vyseli příliš nahusto, bude nezbytné později vzešlé sazenice protrhat, aby se kořeny navzájem neutlačovaly.
Velká úroda mrkve díky správné péči
Později již mrkev na zálivku náročná není, stačí ji zalévat jen v opravdu velkém suchu, jinak si poradí sama. Důležité je však pravidelné odstraňování plevele, který by ji mohl utlačovat a zabírat živiny. Plejte velice opatrně, abyste kořeny nepoškodili a ty potom nezačaly v půdě hnít. Pozorujte, zda se neobjeví některé ze škůdců nebo chorob a v případě potřeby použijte vhodný insekticid či jiný prostředek. S mrkví na jednom záhonu můžete pěstovat česnekovité plodiny, které ji do určité míry ochrání.
Načasujte správně sklizeň
Doba, kdy bude mrkev připravená ke sklizni, se odvíjí od konkrétní odrůdy. Většině druhů to ale trvá dva až tři měsíce. Jakmile začne schnout nať, mrkev co nejrychleji skliďte. Vyberte si k tomu pokud možno slunný den, aby kořeny později neměly tendenci plesnivět. Zbavte je kroutivým pohybem natě a odstraňte přebytečnou zeminu. Nikdy sklizené mrkve neumývejte pod vodou.