Bujný růst rostlin zařídí močovina, stačí s ní posypat půdu

Přidejte na povrch půdu v záhonu močovinu a podpořte růst zasazených rostlin. Na jaře je ten nejlepší čas nastartovat nový vývoj a probudit je ze zimního spánku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý zahradník se už od začátku sezóny těší na bohatou úrodu, kterou bude moci sklízet. Aby tomu tak skutečně bylo, musí své zahradě dopřát tu nejlepší péči. Pravidelným hnojením rostlin podpoříte jejich růst i vývoj a zlepšíte její celkovou imunitu a odolnost při napadení škůdci nebo chorobami. Nemusíte nutně kupovat drahé speciální směsi, namísto toho můžete využít močovinu.

Proč je důležité rostliny hnojit

Rostliny pro svůj růst potřebují živiny, které se běžně v půdě vyskytují. Užitkové záhony však mohou mít zdroje těchto živin brzy vyčerpané, protože se pro takové množství rostlin nestíhají tak rychle přirozeně obnovovat. V tuto chvíli je potřeba, abyste jim všechny důležité prvky dodali vy. Díky tomu bude vaše zahrada zdravá a úroda opravdu bohatá a chutná.

Výhody použití močoviny

Mezi nejdůležitější prvky, které rostliny ke svému životu nutně potřebují, patří dusík, draslík a fosfor. Dusík zodpovídá nejen za celkový růst a vývoj, ale také za správné vybarvení zelených částí. Pokud jej však použijete ve špatném množství nebo ve špatnou dobu, naděláte více škody než užitku. Za nejuniverzálnější hnojivo s vysokým obsahem dusíku, je považována močovina. Využít ji lze k zalévání kořenů i listů, aniž by tyto části poškodila.

Jak močovinu používat

Prvním způsobem, jak toto hnojivo použít, je aplikovat jej přímo na listy. Než se do samotného nanášení pustíte, nejprve močovinu nařeďte s vodou podle instrukcí uvedených výrobcem. Výsledná koncentrace by se měla odvíjet od druhu rostlin, aktuální vývojové fáze a termínu provádění zálivky. Ideálně aplikujte pomocí rozprašovače.

Podzimní prořezávání jabloní, maliníku iZdroj fotografie: Depositphotos

Močovinu můžete využít také jako půdní hnojivo, kterým obohatíte podloží téměř všech druhů rostlin, ovocných keřů i stromů. Díky této zálivce bude kořenový systém mnohem vyvinutější, silnější a zdravější. Celkově se tak zlepší schopnost rostlin absorbovat a zpracovávat živiny z půdy. Močovinu stačí nasypat na povrch substrátu a nechat postupně uvolňovat do spodních vrstev.

Na co nezapomínat

Základním pravidlem je nepoužívat močovinu na konci vegetačního období rostlin. Na podzim toto hnojivo rostlinám ztíží přípravu na zimní období. Výsledkem bude oslabená imunita a snížená mrazuvzdornost u trvalek nebo keřů a stromů. Nejlepší čas pro hnojení močovinou nastává zjara, kdy se venkovní teploty budou pohybovat alespoň okolo 10 °C. 

Hnojení půdy močovinou a její zapracování

Jak používáte močovinu na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články