Vypěstovat si na zahradě lahodnou úrodu vlastního fenyklu nemusí být tak složité. Stačí se jen řídit šikovným návodem.
Fenykl (Foeniculum vulgare) je oblíbenou rostlinou v kuchyni a dá se vypěstovat i v malé zahradě či na balkoně. Fenykl je považován za velmi nenáročnou zahradní plodinu, která dobře roste v lehčí, neutrální nebo zásadité půdě.
Jak úspěšně pěstovat fenykl
Fenykl je rostlina, která potřebuje dostatek slunce a vláhy. Čím více slunce mu dopřejete, tím bude voňavější a při dostatečném zalévání zase křehčí. V našich podmínkách je nejvhodnější přímý letní výsev semen fenyklu. Semena se vysévají od poloviny června do poloviny srpna. Krátící se dny v září a v říjnu totiž zabrání vybíhání rostlin do květu a podpoří tvorbu žádoucích zdužnatělých listových pochev (někdy se jim také říká listové bulvy nebo prostě bulvy) a samotný fenykl se sklízí od srpna do října.
Počítejte však s tím, že dospělá rostlina je poměrně rozložitá, proto semenáčky jednoťte na spon 20–30×40–50 cm. Pokud se rozhodnete předpěstovat si sazenice dříve, můžete semena fenyklu nasít do prostorných květináčů, abyste rostliny při přesazování nepoškodili. Na přesazování jsou totiž velmi citlivé a je tedy třeba s nimi manipulovat co nejméně. Fenykl potřebuje teploty od 7 °C, ale ne vyšší než 24 °C, aby dobře rostl. Pokud chcete mít čerstvý fenykl po celou sezonu, můžete provádět pravidelný výsev nebo sázení po menších časových intervalech.
Hnojení fenyklu na zahradě
Fenykl je nejlepší hnojit organickým hnojivem, jako je například kvalitní kompost nebo vyzrálý hnůj. Během růstu ho pak doporučujeme pohnojit výluhem z kopřiv, který obsahuje velké množství prospěšného dusíku. Fenyklu také příliš nesvědčí okopávání, proto je vždy lepší půdu před výsevem zbavit plevele, důkladně ji nakypřit a během vegetace ji jen mulčovat. Během růstu pak tuto nevšední zeleninu rovněž chraňte před škůdci a chorobami.
Co byste ještě měli vědět
Fenyklové bulvy sklízejte ve chvíli, kdy dosáhnou velikosti kolem 10 cm. Musíte na to však jít šikovně. Pokud je totiž odříznete těsně nad zemí a kořeny ponecháte v záhonu, vyrazí z nich po čase nové výhonky s jemnou anýzovou vůní, které se hodí do salátů i do dalších jídel. Stonky a listy fenyklu pak můžete využít k ochucení polévek, zeleninových směsí, salátů i dalších pokrmů.
Mimochodem – mnohé světové kuchyně jako třeba ta francouzská nebo italská, se bez této lahodné zeleniny jednoduše neobejdou. Křehké bulvy fenyklu se v těchto zemích běžně přidávají do zeleninových salátů, zapékají se, dusí nebo třeba grilují. U nás je fenykl v obchodech k dostání spíše výjimečně, a právě proto je lepší vypěstovat si vlastní. Navíc nejlepší bulvy jsou ty čerstvě sklizené. Mají totiž opravdu intenzivní chuť i aroma.