Zaměřte svou pozornost na pěstování macešek a vysaďte si tyto okrasné květiny již na jaře. Se správnou péčí vám do léta vykvetou nádhernými a zářivými květy.
Pro své dlouhotrvající květy patří macešky mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, kterými můžete ozdobit svou zahradu, obruby kolem domu a cest, ale i balkon, altán nebo terasu. Nejčastěji se pěstují od konce léta do podzimu. Pokud je však vysadíte již na jaře, potěší vás svými květy až do nástupu letních veder. Stačí při jejich pěstování dodržovat tato jednoduchá pravidla.
Jak pěstovat macešky
Předpěstované macešky si můžete zakoupit v zahradnictví a doma jednoduše přesadit na vhodné místo. Při výběru dejte přednost rostlinám s mnoha poupaty nebo ještě zcela neotevřenými květy. Macešky sázejte na polostinné místo, kde se jim bude nejlépe dařit. Na příliš stinném místě pokvetou jen zřídka a na slunci trpí horkem. Pokud chcete pěstovat více rostlin v jednom květináči, měli byste mezi nimi dodržovat rozestupy 10 – 12 cm.
Rostliny zavlažujte pravidelně, ale mělce. Ideální je použití rozprašovače. Hlína v květináči nebo záhonech by měla být vlhká, ale nikdy ne mokrá. To by mohlo způsobit zahnívání kořenů. Každých 15 dní můžete macešky vyživit vhodným hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelně prořezávejte odkvetlé výhonky a užijte si téměř nekonečnou záplavu krásných květů.
Jak pěstovat macešky ze semen
Připravená semena rozložte na podnos s vlhkou půdu, přikryjte průhledným víkem a nechte takto na teplém místě po dobu dvou týdnů. Poté víko odkryjte a přesuňte podnos na světlé místo. Udržujte půdu neustále vlhkou, aby mohly rostliny snadno vyklíčit. Jakmile dorostou několika centimetrů a objeví se na nich dvě sady děložních lístků, přesaďte je do květináčů. Další dva týdny nechte květináč na teplém a světlém místě, a teprve poté macešky postupným otužováním přemístěte na konečné místo.
Před čím macešky chránit
Tyto okrasné rostliny nejčastěji napadají slimáci a mšice. Vhodným přípravkem proti škodlivému hmyzu lze květiny ošetřit a před útoky škůdců ochránit. Abyste předešli vzniku hniloby nebo plísňovému onemocnění, zaměřte se na správné dávkování vody. Mezi jednotlivými rostlinami byste měli zajistit dostatečný prostor, aby mohlo docházet k přirozené výměně vzduchu.