Aby vás maliny letos zásobily opravdu maximální náloží chutných plodů, zaměřte se na jejich správné pěstování.
Pěstování malin je mnohdy značnou zahradnickou výzvou. Ta může být v některých případech opravdu náročná, ale s několika osvědčenými tipy od zkušených zahradníků se vám letos úroda chutných a voňavých malin zaručeně vydaří. Pro začátek si pamatujte, že když se keře maliníku začnou na jaře probouzet, jde o nejlepší dobu pro jejich přihnojení. Je to totiž čas, kdy potřebují vitamíny a minerály, které je učiní vitálnějšími a odolnějšími proti napadení škůdci.
Čím na jaře hnojit maliny
Je důležité používat to správné hnojivo, které bude odpovídat potřebám rostlin. Nejlepší je použít výživu s vysokým obsahem dusíku, který maliny potřebují. Musíte se však zároveň vyvarovat přehnojení, jež by mohlo vést k přerůstání keřů a nutnosti častého stříhání. Zkušení zahradníci radí, že nejlepší způsob, jak hnojit maliny, je použití domácích hnojiv.
Babičky nám zanechaly mnoho cenných rad a tipů, které můžeme použít i v dnešní době. Jedním z nejlepších způsobů, jak hnojit maliny, je použití domácího hnojiva s bramborovým škrobem (stačí smíchat popel a škrob ve stejném poměru – na každý maliník budete potřebovat dvě lžíce toho hnojiva).
Hnojivo z bramborových slupek a droždí
Stačí jednoduše bramborové slupky zalít vroucí vodou a nechat 2 až 3 dny odstát. Poté můžete použít toto hnojivo k výživě svých malin. Tento postup je velmi jednoduchý a výsledky vás určitě překvapí. Slupky z česneku mají totiž na zahradě cenu zlata, hodí se i do kompostu nebo k hnojení dalších plodin.
Zhruba po dvou týdnech je pak vhodné tuto výživu podpořit ještě aplikací droždí. A jak na to? Smíchejte 10 g droždí s 10 litry vody a 100 g cukru. Nechte směs odpočívat 2 hodiny a poté ji nařeďte vodou v poměru 1:5. Toto hnojivo je vhodné použít ihned, protože při delším skladování ztrácí své prospěšné vlastnosti.
Kdy a jak často hnojit maliny
Nejlepším časem pro hnojení malin je konec dubna nebo začátek května a poslední dávka by měla přijít na řadu na podzim. Během příštího roku pak poprvé své ovocné keře pohnojte také ve chvíli, kdy se u nich začnou rozvíjet listy.
Přísun vláhy je velmi důležitý
Je také důležité dbát na to, aby měly vaše maliny dostatečný přísun vody. Během suchého období je třeba je zalévat pravidelně a dostatečně, jinak budou jejich plody jen malé a suché. Myslete taky na to, že maliníky jsou rostliny, které mají rády mírně kyselou půdu, takže je důležité dbát na správnou kyselost jejich okolí a případně ji upravit pomocí vápna.
Dalším důležitým faktorem pro úspěšné pěstování malin je pravidelné seřezávání. To se obvykle provádí jednou ročně, a to v zimě, kdy jsou keře bez listů. Cílem je odstranit staré, nemocné a suché větve a podpořit růst nových výhonků, na kterých se budou vytvářet plody.