Muškáty bez potíží přežijí celou zimu, pomůže obyčejné zaštipování

Pokud chcete pomoci muškátům přežít zimu, můžete je umístit na místo chráněné před přímým větrem a extrémními teplotami a zaštipovat je.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty, ceněné pro své zářivé květy a snadnou péči, zdobí svou krásou venkovní stanoviště od jara až do léta. Přestože tyto odolné rostliny často prospívají zcela bez jakéhokoliv vašeho přispění, občasné zásahy pomocí chytrých technik mohou zlepšit jejich růst a kvalitu kvetení. Jednoduché postupy, jako je občasné zaštipování a strategické přesazování, mohou významně přispět k péči o tyto rostliny v zimě i po ní.

Strategická změna polohy pro optimální růst

Pravidelné přesouvání muškátů v interiéru může pomoci určit jejich preferované umístění. Týdenním střídáním můžete určit místo, kde se jim nejvíce daří. Muškáty mají tendenci prospívat na místech, která poskytují optimální světlo a ideální teplotu.

Řez pro lepší kvetení

Řez má zásadní význam pro nasměrování energie pelargonií ke kvetení, nikoli k nadměrnému růstu listů. Zaštípnutím špiček výhonů se živiny přesměrují do kvetení, což na jaře vede k jasnějším, hustším a pevnějším květům.

Osvěžení půdy pro udržení zdraví

Když se o jeden květináč dělí více muškátů, půda se rychle vyčerpá, což snižuje dostupnost živin pro rostliny. Chcete-li udržet jejich vitalitu, zvažte výměnu horních 3 až 4 cm zeminy v květináči každý měsíc. Tento postup obnovy půdy podporuje intenzivní kvetení a zajišťuje rostlinám dostatečnou výživu.

Aby muškáty v létě bohatě kvetly: Hnojivo pro ně si snadno vypěstujete sami, stačí rozlomit listy aloe vera

Příprava muškátů na přežití v zimě

Muškáty vyžadují specifické podmínky pro přežití zimy v interiéru. Ideální pro jejich zimování je podle webu iReceptář místo s dostatkem přirozeného světla a nižšími teplotami mezi 8 °C a 12 °C. Pokud jim takové podmínky poskytnout nemůžete, měli byste si na jaře raději pořídit nové sazenice, než se pokoušet o přezimování muškátů v nevhodném prostředí. „Takové rostliny se na jaře velmi pozdě vzpamatovávají a málo kvetou, za těch pár ušetřených korun to nestojí,“ radí čtenářka Martina N. z Horní Suché.

Zaštipování může být jedním ze způsobů, jak muškátům pomoci přežít zimu. Odstraňování suchých a odumřelých částí rostlin může podpoří zdravý růst. iZdroj fotografie: Depositphotos
Zaštipování může být jedním ze způsobů, jak muškátům pomoci přežít zimu. Odstraňování suchých a odumřelých částí rostlin může podpoří zdravý růst

Zimujte jako naše prababičky

Nemáte doma na muškáty dost místa? Pak je web AbecedaZahrady radí zimovat v novinách – přesně, jako to dělali naši předkové. Tato metoda spočívá ve vyjmutí jednotlivých rostlin z květináčů, zabalení do novin a zavěšení vzhůru nohama v chladném prostoru. Já to jednou vyzkoušela a radím noviny zabalit ještě do igelitu, jinak se při zálivce (i když opravdu mírné) pořádně nauklízíte spadané hlíny. Chalupáři-Zahrádkáři také radili, jak na podzimní střih muškátů nebo jak v péči o ně použít jód.

Jak pečovat o muškáty po zimě – podívejte se na to, na je třeba již brzy udělat

Jak se o muškáty během zimy staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články