Jak krmit růže v září: Díky dřevěnému popelu budou silné a přežijí i mrazy

Dřevěný popel růže vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám. Pokud ho správně aplikujete právě teď, bude mít největší účinky.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S blížícím se podzimem je nutné věnovat péči o růže zvláštní pozornost a zajistit jim potřebný přísun minerálů a dalších potřebných prvků. Tato péče je nezbytná – jen tak bez potíží odolají nadcházejícím chladným měsícům a náhlému poklesu teplot.

Organické hnojení růží

Pro ty, kteří dávají přednost organickým metodám hnojení, se skvěle hodí kombinace hnoje a dřevěného popela. Budete potřebovat jeden kilogram dobře uleželého hnoje a kbelík s vodou (10 litrů) naplněný téměř po okraj. Vložte hnůj do kbelíku a přidávejte vodu, dokud nebude téměř plný. Vše dobře promíchejte, aby vznikla homogenní směs. Do směsi přidejte jeden šálek dřevěného popela.

Dřevěný popel je bohatý na draslík a další důležité živiny, které růže dobře snášejí. Směs nechte přibližně týden namáčet. To umožní, aby se živiny z hnoje a dřevěného popela plně rozpustily ve vodě. Před použitím roztoku na růže jej nařeďte vodou v poměru 1:2. Tím zajistíte, že koncentrace bude pro vaše rostliny vhodná. Toto organické hnojivo nejen dodává nezbytné živiny, ale také zlepšuje strukturu půdy, čímž podporuje zdravý růst kořenů a celkovou vitalitu růží.

Abyste si krásu svých šlechtěných růží mohli užívat i příští rok, musíte se o ně během podzimu opravdu správně postarat iZdroj fotografie: Freepik
Abyste si krásu svých šlechtěných růží mohli užívat i příští rok, musíte se o ně během podzimu opravdu správně postarat

Minerální hnojení růží

Pokud dáváte přednost minerálním metodám hnojení, můžete růže vyživovat směsí superfosfátu, síranu draselného a kyseliny borité (pokud ji seženete – lze ji nahradit i kyselinou jantarovou). Při přípravě minerálního hnojiva pro růže postupujte podle následujících pokynů: Budete potřebovat kbelík s vodou a následující minerální složky:

  • 25 gramů superfosfátu,
  • 10 gramů síranu draselného
  • a 3 gramy kyseliny borité (nebo 5 gramů kyseliny jantarové).

Do kbelíku s vodou přidejte uvedené množství superfosfátu, síranu draselného a kyseliny borité a směs důkladně promíchejte, aby se minerály ve vodě dobře rozpustily. Roztokem bohatým na minerály poté vydatně zalijte půdu kolem růží. A pokud chcete růže rozmnožit řízky, měli byste vědět, že vám skvěle pomůže Aspirin z lékárny.

Dřevěný popel růže vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám iZdroj fotografie: Freepik
Dřevěný popel růže vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám

Výhody minerálního hnojiva pro růže

Minerální hnojení poskytuje rychlou infuzi základních živin, které růže potřebují k okamžitému růstu a rovněž k lepší přípravě na zimu. Je vynikající volbou pro zahrádkáře, kteří očekávají rychlé výsledky a chtějí mít jistotu, že své růže vyživili co do poměru živin opravdu správně.

Dodržením těchto kroků a zařazením dřevěného popela nebo minerálních hnojiv do rutinní péče o růže v září posílíte své růže a zajistíte, že zůstanou silné a odolné po celou zimu, připravené na krásné kvetení během nadcházejícího jara.

Jak správně zakrýt stromkové růže na zimu a kdy to provést

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články