Pojistěte si letos kvetení růží jednoduchou metodou. Správně je prořežte a těšte se na výsledky, brzy se jistě dostaví
Jarní řez růží je pro podporu zdravého růstu, bohaté kvetení a udržení požadovaného tvaru a velikosti růžových keřů nezbytný, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti. Je však třeba při něm postupovat opravdu správně, jak jsem se sama mnohokrát přesvědčila.
Načasování – kdy řezat růže na jaře
Jarní řez by měl být proveden v době, kdy končí poslední mrazy a poupata na růžích začínají pučet, ale ještě se neotevřela. To bývá obvykle koncem zimy až začátkem jara, v závislosti na klimatickém pásmu. Při řezu ze všeho nejdříve identifikujte odumřelé, nemocné nebo poškozené dřevo, které by mělo být odstraněno jako první. Všimněte si také všech křížících se větví nebo těch, jež se o sebe třou nebo rostou přímo dovnitř keře. I ty je třeba odstranit. Tím podpoříte nový růst směrem ven a zlepšíte tvar keře.
Tvarujte své růže
Po odstranění nežádoucích větví tvarujte keř zkrácením těch zbývajících. Rozsah tohoto zásahu závisí na typu růže a vašich preferencích. Obecně je dobrým vodítkem zkrácení jedné třetiny až poloviny růstu z předchozího roku. U hybridních čajových růží, velkokvětých odrůd a těch botanických je ideální ponechat přibližně tři až pět silných výhonů o délce 18 až 24 cm. Více psali o jarním řezu růží Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Dávejte pozor na pH půdy
Při každém hnojení či mulčování je potřeba brát ohledy nejen na potřeby rostlin, ale také na pH půdy, ve které rostou. Růže preferují lehce kyselou až neutrální půdu (pH 6 až 7), příliš kyselá bude mít negativní vliv na schopnost rostliny absorbovat živiny, upozorňuje web Garden Design. Proveďte tedy půdní test a pokud bude pH nižší, zvažte použití dolomitického vápence, který kyselost sníží.
Přírodní hnojiva
- Hnojivo ze skořápek vlašských ořechů: Drcené skořápky vlašských ořechů jsou bohaté na živiny, jako je železo, zinek, mangan, draslík, fosfor a hořčík, a jsou vynikajícím hnojivem pro kvetoucí rostliny a rostliny s dekorativními listy. Přispívají také ke zdraví orchidejí a sukulentů.
- Voda z těstovin: Vodu bohatou na škrob, která zbyla z uvařených těstovin a neobsahuje sůl, lze zchladit a použít k zalévání rostlin. Tato tekutina plná živin podporuje jejich celkové zdraví a růst.