Rostlina kvetoucí na podzim, která vydrží úplně všechno? Vsaďte na ploštičník, má i léčivého příbuzného

                   

Ploštičník obyčejný (Cumicifuga/Actaea simplex) je až 170 cm vysoká bylina s původem v Mongolsku, Rusku a Japonsku. Stvoly nesou atraktivní 30 cm dlouhá hroznovitá květenství různých barev, která nás potěší příjemnou vůní. Jejich poupata mají většinou červené až krvavě rudé zbarvení, stejně jako listy. U nás je tato rostlina oblíbenou trvalkou pěstovanou v zahradách kvůli kvetení probíhajícímu v podzimních měsících.

Je opravdu nenáročný na pěstování

Nejlépe se mu daří v polostínu nebo stínu korun vysokých stromů. Vyhovují mu vlhké půdy bohaté na živiny, proto ho pravidelně zalévejte a jednou za čas k němu přidejte vrstvu mulče. Ten zabraňuje rychlému vysychání kořenů. Pokud rostlině dopřejete dostatečnou zálivku a mulčování, poroste dobře i na slunečném záhoně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ploštičník je nadmíru odolná trvalka. Po správném zakořenění zvládá i dočasné podmáčení. Je také neobvykle mrazuvzdorný, a to až do –40 °C. Další jeho výhoda je to, že vám nezaplevelí zahradu. Tvoří totiž tuhé, silné, hlízovité kořeny, pro něž je charakteristický opravdu pomalý růst.

Přitáhne vám do zahrady hmyz

Na ploštičníku je krásné to, že do zahrady přiláká mnoho hmyzích druhů. Těmi mohou být např. zlatohlávci (zlatý, skvostný a huňatý), otakárci (ovocný, fenyklový) a babočky (admirál, paví oko nebo kopřivová). Tyto bezobratlé živočichy totiž přitahuje sladká vůně velkých květů, zejména u odrůdy „White Pearl“.

iZdroj fotografie: Unsplash

Má i léčivého příbuzného

Ploštičník hroznatý (Cumicifuga/Actaea racemosa) je vzdálený bratr toho obyčejného pocházející ze Severní Ameriky. Na rozdíl od něj má ale mnoho léčivých účinků, např.:

  • posiluje aktivitu kostních buněk,
  • podporuje imunitní systém,
  • tlumí příznaky menopauzy,
  • tiší menstruační křeče
  • a snižuje riziko vzniku rakoviny.

Léčivé orgány (listy a kořenový systém) této bylinky můžete užívat hned v několika formách. Na trhu je k dostání tinktura, kapsle nebo sušený kořen k přípravě čaje. U všech variant musíte ale dbát na správné dávkování a délku užívání, která by neměla přesáhnout 6 měsíců. Mezi nežádoucí účinky totiž patří bolesti hlavy, alergie, nevolnost a rozmazané vidění.

Zdobí ploštičník i vaši zahradu? Pokud ano, pěstujete ho na volném prostranství, nebo pod stromem?

Užívání tinktur má své zásady. Zjistěte si proto o nich co nejvíce informací.
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články