Nejúčinnějšího ochránce růží prodávají v lékárně: Žádný strach – není drahý, ochrání před všemi nemocemi a svou práci odvede na 110 %

Pokud nechcete na zahradě používat chemii, můžete si poradit i s obyčejnými prostředky z lékárny. Vezměte si ty správné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy je třeba na zahradě používat chemii. Své růže můžete ochránit i použitím levných a dostupných produktů z lékárny. Na každý problém existuje jednoduché řešení. Nakupte si do zásoby potřebné pomocníky a už nikdy vás nezaskočí žádná nemoc, škůdce ani fyziologická porucha.

Lékárenské řešení problémů s růžemi

Růže (Rosa) je považována za královnu zahrady. Jde o velmi krásnou květinu, ale velmi náchylnou k chorobám. Mezi ty nejběžnější patří:

  • černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), která je způsobena houbou s latinským názvem Marssonina rosae
  • rez růžovou způsobuje houba Phragmidium mucronatum
  • šedá hniloba je houbové onemocnění způsobené působením patogenu z rodu Botrytis cinerea
  • padlí růžové je způsobeno houbou Sphaerotheca pannosa var. rosae

Abyste se atakům těchto onemocnění vyhnuli, budete potřebovat jeden účinný prostředek, který si lze namíchat z domácích prostředků a rostlinám nepůsobí žádné škody. A jak ho namíchat?

Prostředek proti nemocím růží

Budete potřebovat vysokoprocentní alkohol o objemu (25 ml), kyselinu salicylovou (5 ml), amoniak (5 ml), tekuté mýdlo (1 polévková lžíce) a 500 ml vody. Rozpusťte kyselinu salicylovou v teplé vodě a poté smíchejte roztok ze všech ostatních složek. Pokud jsou rostliny napadené nemocí, lze je ošetřovat každých 7 dní. Jinak jim budou stačit 3 až 4 ošetření za sezónu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem směs s kyselinou salicylovou a amoniakem není třeba omezovat jen na ošetření růží. Tento roztok je vhodný pro všechny druhy rostlin. Posílí jejich imunitu a dokáže bojovat proti celé řadě nemocí. Tento roztok ocení především ostrožky, floxy, astry, vlčí bob mnoholistý či plaménky, které dokáže ochránit i před padlím.

Které růže jsou náchylné

Pokud pěstujete růže nešlechtěné, jako je například léčivá růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa), nemusíte se obvykle s postřikem obtěžovat. Ty totiž na choroby netrpí. Ovšem naopak okrasná růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa) patří mezi velmi náchylné druhy. Oblíbené polyantky jsou naopak proti jakémukoliv onemocnění mnohem odolnější, ani ty obvykle ošetření nepotřebují.

Ošetření růží čpavkem a peroxidem

Vsadit ovšem můžete i na jiný recept. Budete potřebovat desetilitrovou nádobu. Tu naplňte vodou a přidejte 40 ml čpavku (to jsou asi 2 polévkové lžíce). Dobře rozmíchejte, a pak do roztoku nalijte 40 ml 3% peroxidu vodíku. Ten lze běžně pořídit v lékárně. Nakonec tento roztok použijte jako běžnou zálivku. Vždy ji však aplikujte na navlhčenou půdu, jinak byste mohli kořeny růží nechtěně popálit.

I řez růží má svá důležitá pravidla, zopakujte si je ještě před tím, než vezmete do ruky nůžky

Jak bojujete proti nejrůznějším problémům svých růží vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články