Vyberte si ty správné vodní a bahenní rostliny do jezírka. Dodají vaší zahradě úchvatnou jiskru

                   

Dobře realizovaná vodní plocha je srdcem každé zahrady. Jen samotná voda však k celkové harmonii nestačí. Stejně důležité je také vybírat vhodnou zeleň, respektující jednotlivé zóny tohoto díla. Jedině tak získáte žádaný vzhled s pozvolna narůstající linií pobřežních rostlin, která nijak nebrání ve výhledu na samotnou hladinu. Zjistěte, jak sázet rostliny do jezírka, aby bylo za všech okolností krásné a funkční.

Vhodné rostliny vybírejte podle zón, ve kterých se jim bude dařit

Všeobecně lze vodní plochu a její okolí rozdělit na tři samostatné zóny se specifickými rysy. Jde o:

  • břehovou zónu,
  • bahenní zónu
  • a hloubkovou zónu.
iZdroj fotografie: Maxpixel

Každá z nich nabídne vodní flóře jiné podmínky k životu, na což musíte při jejich výběru myslet především. Ne všechny vodní a bahenní rostliny mají totiž podobné nároky. Pokud nebudete jejich požadavky respektovat, nikdy nedocílíte kýženého efektu.

Hloubková zóna se hodí do jezírek s rybami

Chcete-li mít na své zahradě i vodní živočichy, pak musíte mít jezírko dostatečně hluboké. Jeden metr vodního sloupce je minimum, které ryby ochrání před zimou a mrazy. A jaké rostliny v této hloubce prosperují? Akvaristům bude jistě známá rychlerostoucí morovinka hustolistá (Egeria densa).

iZdroj fotografie: Maxpixel

Zvolit lze také šídlatku jezerní (Isoetes lacustris), stolístek (Myriophyllum) či žebratku bahenní (Hottonia palustris). A fanouškům kvetoucí flóry lze jednoznačně doporučit stulík žlutý (Nuphar lutea) nebo leknín (Nymphaea).

Bahenní rostliny do jezírka nabízejí pestrost

V této kategorii budete mít výběr jednoznačně největší. Chcete vsadit na přirozené solitéry, které na sebe rády upoutají pozornost? Pak vás určitě zaujme orobinec širokolistý (Typha latifolia), zevar vzpřímený (Sparganium erectum, syn.: Sparganium ramosum) či rákos obecný (Phragmites). O trochu náročnější na péči je puškvorec obecný (Acorus calamus L.) a ďáblík bahenní (Calla palustris L.).

iZdroj fotografie: Piqsels
Zdroj fotografie: Piqsels

A neměla by chybět ani ostřice (Carex). Rozrazil potoční (Veronica beccabunga), sadec konopáč (Eupatorium cannabinum) a pomněnka bahenní (Myosotis palustris, synonymum – Myosotis scorpioides) pak patří mezi půvabně kvetoucí bahenní rostliny do jezírka. A potřebujete-li zakrýt nízké partie břehu, pak se vám bude hodit voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae) a vrbina penízková (Lysimachia nummularia).

Břehová zóna tvoří pomyslný dekorativní rám

Umísťujeme sem proto zeleň přirozeně dorůstající do větší výšky. Jde například o řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) nebo hadí kořen větší (Bistorta major). Jako podrost se vám však mohou hodit i petrklíče (Primula). Počítejte s tím, že během prvního roku po výsadbě rostliny příliš nenarostou, ten pravý boom je čeká až po přezimování.

Plovoucí rostliny do jezírka přinesou množství úkrytů

Chcete dát na své zahradě prostor vodním živočichům nebo jednoduše nemáte rádi pohled na osiřelou vodní hladinu? Pak vsaďte na druhy, které ji pokryjí. Ve hře je například babelka řezanovitá (Pistia stratiotes), plavín štítnatý (Nymphoides peltata), tokozelka nadmutá alias vodní hyacint (Eichhornia crassipes) či kotvice plovoucí (Trapa natans).

iZdroj fotografie: Maxpixel

Do jezírka vysazujte tento typ zeleně až během druhého roku od výsadby. Rostliny prosperující pod vodou nebo na březích totiž spotřebovávají ve fázi zakořeňování příliš mnoho živin, a pro jejich konkurentky na vodní hladině by jich tak příliš nezbylo. Následujícího roku se již biorovnováha stabilizuje, takže to nebude problém.

Jak sázet rostliny do jezírka? Obyčejná zemina vám neposlouží

Zahradní jezero je vlastně takový malý uzavřený svět. Takže pokud byste zeleň zasadili do obyčejného bahna, velmi rychle by se z něj vyplavily živiny, které byste jí museli znovu pracně dodávat. Mnohem vhodnější jsou tedy výsadbové vaky a košíky. Ty se obvykle vyrábějí z kokosové vlny. V hlubších zónách se zapouští do písku, v mělčích se pouze obkládají kameny, které je ukotví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při nedostatku místa lze zeleň zasadit i do vhodných nádob

Jezírko se vám na zahradu vešlo jen tak tak? Nebo se zatím k jeho pořízení teprve odhodláváte? Nevadí, pořiďte si vodní rostliny do nádob, které vaší zahradě vdechnou tu správnou mokrou duši. Na omezeném prostoru skvěle porostou třeba máta vodní (Mentha aquatica), ostřice (Carex) nebo stolístek (Myriophyllum). Z plovoucích druhů pak vsaďte na babelku řezanovitou (Pistia stratiotes) a vodní hyacint (Eichhornia crassipes).

Hodit by se vám mohly i drobné druhy leknínů (Nymphaea). Jejich velké listy navíc poskytnou cennou odpočinkovou plochu vodnímu hmyzu nebo obojživelníkům. Ale pozor, zejména plovoucí rostliny mají tendenci se rychle rozrůstat (to platí i pro jezírko). Nezapomeňte je tedy čas od času zredukovat.

https://www.youtube.com/watch?v=4aUEXlnkYSE&ab_channel=GardenIdeas
30 úchvatných nápadů pro inspiraci
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články