Kouzlo pomerančové a citrónové šťávy jako příměsi do zálivky na květiny. Porostou jako divé, milují je hlavně orchideje a muškáty

                   

Zálivka – to není jen obyčejné dodání vody do substrátu. Naopak. Pokud to vezmeme za ten správný konec, můžeme několikrát do týdne (podle druhu rostliny) příznivě ovlivňovat podmínky, ve kterých naši zelení svěřenci rostou. Mnohdy totiž stačí opravdu málo. Napadlo by vás například, že vám v tomto ohledu může pomoci oblíbené ovoce, kterého si jinak ceníme především díky vysokému obsahu vitamínu C?

Dvě užitečné domácí příměsi do zálivky

Ano, jde o citrusy. Lidé si je do svého jídelníčku přidávají především pro vysoký obsah vitamínů, ovšem pro rostliny mají tyto látky docela jiný význam. Jejich specifické složení nejvíce ocení orchideje, muškáty a africké fialky. Ovšem aplikovat tyto pomocníky jako klasickou zálivku by bylo kontraproduktivní. Nejlépe se totiž látky z pomerančové a citrónové šťávy vstřebávají při postřiku listů. A jak ho aplikovat?

iZdroj fotografie: Unsplash

Vezměte běžný rozprašovač o objemu 1 litru a vymačkejte do něj šťávu z jednoho většího pomeranče nebo středního citrónu. Následně roztok aplikujte na listy rostlin, a to nejlépe několikrát týdně. Pokud je chcete používat jako zálivku, bohatě postačí jedna lžička šťávy z obou citrusů týdně (počítáno na jednu rostlinu). Vždy ji však nezapomeňte smíchat s vodou, jinak by mohlo dojít k popálení citlivých kořenů.

Specifika pro zálivku orchidejí

Ať už patříte mezi milovníky orchidejí rodu Phalaenopsis (kterým se také říká můrovce), nebo vám doma dělá společnost půvabná vanda neboli katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, můžete tento trik využít. Všechny orchideje ocení tento typ zálivky stejně. Jen si dejte pozor na dendrobia (Dendrobium), pro něž se tato zálivka hodí jen v aktivním období růstu. Během doby, kdy zimují a sbírají síly na další kvetení, se její aplikaci raději vyhněte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro člunatec (Cymbidium) se zase hodí aplikace tohoto hnojiva výhradně prostřednicím zálivky. Nezapomeňte také na to, že tato rostlina má ráda nižší teploty, které jdou ruku v ruce s prostředím s vyšší vzdušnou vlhkostí (měla by se pohybovat na hodnotách okolo 60–80 %). Důležité je také hnojení jednou týdně ve formě zálivky a samozřejmě také pravidelné odstraňování suchých listů, které zabrání rozvoji nejrůznějších chorob.

Hnojení muškátů citrónovou šťávou

Toto hnojení se nejlépe hodí pro klasické pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), které nejsou v tomto ohledu nijak náročné na živiny. Ocení je však také nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), jež na oknech pěstujeme jako vzpřímené muškáty, a také oblíbené pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty. Naopak náročným velkokvětým muškátům (Pelargonium grandiflorum) jen tento způsob stačit nebude.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jak zalévat africké fialky

Nenáročná africká fialka (Saintpaulia) bývá v očích pěstitelů zapsána jako suchomilná rostlina, ovšem není to tak docela pravda. Rosení listů jí svědčí, ovšem při zachování jednoho důležitého pravidla – tekutina se nikdy nesmí dostat na květy. Pokud však tyhle květiny rosit nechcete, bez obav využijte účinků pomerančové a citrónové šťávy ve formě zálivky. Jednou za dva týdny bohatě postačí, při častější aplikaci hrozí spíše přehnojení.

Využijete účinné látky pomerančové a citrónové šťávy při péči o pokojové rostliny také, nebo jim dodáváte výživu jiným způsobem?

Naučte se i další užitečné techniky, mezi které patří například řízkování muškátů
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články