I pokojovka na pokraji uhynutí se vzchopí cobydup, chce to hořčičné hnojivo

Hořčice není jen skvělé dochucovadlo do nejrůznějších jídel. Naopak – pomoci vám může i v péči o pokojové rostliny.

Hnojení pokojových rostlin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Naši milovaní zelení přátelé se často po dlouhé zimě ocitají na pokraji sil a jejich vitalita slábne. Ale jako Fénixe, který povstal z popela, je lze přivést zpět k životu pomocí tohoto nenápadného lektvaru. Pojďme prozkoumat, jak tento zlatý elixír dokáže zázraky.

Alchymie hořčičného hnojiva

Vytvoření hořčičného hnojiva se podle webu TakToJeNášSvět podobá tak trochu vaření kouzelného lektvaru. Začněte hořčicí – nasypte ji do sklenice (ano, na mysli máme to koření, nikoli tekuté dochucovadlo), zalijte ji vodou a nechte dva týdny vylouhovat. Poté směs přefiltrujte a máte hotovo. Výsledkem bude tonikum bohaté na železo, vápník, zinek, fosfor a mangan.

Jedna lžíce na rostlinu, rozmíchaná v jednom litru vody bohatě stačí – a to jen jednou za měsíc. Přebytek hnojiva doporučuji uchovávat v lednici, kde vydrží asi 30 dní. A pokud bojujete proti smutnicím, zalévejte své rostliny každý týden, dokud tato hrozba a nepříjemnost neodezní. A nebojte se do květináč přidat i několik sirek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Choroby se vyhnou okurkám obloukem, pomůže lžička hořčičného prášku

Příručka pro vzkříšení rostlin

Ne vždy je však hořčičné hnojivo dostačující. I když podle webu AkčníCeny dokáže pomoci v řadě případů, některé z nich je třeba řešit specificky.

Záchrana arekové palmy

Začněte zastřižením uschlých vrcholků několik centimetrů nad zdravým pletivem a poté se pusťte do mlžení. Pro zvýšení vlhkosti, zejména v chladných zimních měsících, postavte květináč na misku s vlhkými oblázky.

Léčba plísňových potíží monstery

Klíčem k úspěchu je přesazení postižené rostliny do čerstvé půdy a odstranění napadených listů a kořenů. Do půdy lze poté přidat česnek, přírodní antimykotikum, které působí i jako přírodní antibiotikum a zabraňuje dalšímu onemocnění.

Pokojové rostliny na okenním parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se vašim pokojovým rostlinám nedaří tak, jak byste si přestavovali, zkuste si k ruce vzít obyčejnou hořčici

Elixír z vlašských ořechů na podporu kvetení

Nasbírejte hrst skořápek vlašských ořechů a ujistěte se, že neobsahují plíseň ani choroby. Vařte je asi 20 minut v 1,5 až 2 litrech vody a poté je sceďte. Výsledná tekutina se po zředění studenou vodou v poměru 1:3 stane ideálním hnojivem pro kvetoucí rostliny – stačí ji používat dvakrát týdně (toto hnojivo lze skladovat v chladničce až po dobu jednoho měsíce).

Jaké jsou vaše triky pro péči o pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články