Jak si doma namnožit sukulenty: K dosažení úspěchu je potřeba jen sklenice s vodou

Návod na množení většiny sukulentů není nijak složitý. Bohatě vám postačí jen jedna sklenice s vodou a správný postup.

i Zdroj fotografie: Badgerandchilli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sukulenty patří stále mezi nejoblíbenější rostliny používané pro domácí pěstování a zdobení interiérů. Mají totiž malé rozměry, péče o ně je snadná, ovšem některé z nich vám mohou i tak dorůst do nejneuvěřitelnějších tvarů, jaké si lze představit. A ty nejdekorativnější druhy sukulentů vás dokonce potěší i velkolepými květy, což z nich dělá skvělou volbu pro scénografické kompozice a dekorace. A jak si je namnožit, pokud nechcete neustále utrácet za nové rostlinky v obchodech?

Jak na jednoduché množení sukulentů

Pokud jste velmi dobří v pěstování sukulentů, které vám doma bujně rostou, proč se nenaučit i jejich množení? Jde o velmi zábavnou činnost, a navíc díky ní získáte mnoho nových exemplářů, jež můžete dále pěstovat nebo rozdávat. Tuto metodu lze použít u většiny sukulentních rostlin s masitými a nepříliš velkými listy, jako jsou například echeverie, rozchodníky a určité typy haworthií. Postup je jednoduchý a vyžaduje pouze několik jednoduchých kroků a pomůcek.

Pro množení sukulentů pomocí sklenice vody budete potřebovat listy vašich rostlin, skleněnou nádobu, vodu, průhlednou fólii na potraviny, gumičku a ostrý nůž. Pokud si chcete být jisti, že vaše nádoba je zcela čistá a dezinfikovaná, můžete ji omýt vodou a roztokem bělidla a poté ji důkladně opláchnout a osušit.

Množení listovou metodou krok za krokem

Jak postupovat při množení sukulentů pomocí sklenice vody? Nejprve naplňte nádobu do tří čtvrtin (nebo o něco více – podle velikosti listů) vodou. Poté zakryjte otvor fólií a držte ji napnutou (fólii připevněte gumičkou tak, aby fungovala jako víko). Nožem do ní udělejte malý zářez, abyste mohli špičkou (odříznutou částí) dolů vložit list sukulentu, který by nikdy neměl být ponořen z více než jedné třetiny. Opakujte tento krok s dalšími listy a poté celou sklenici přesuňte na slunný parapet.

Množení sukulentů je triviálně snadné – bohatě vám postačí jedna jediná sklenice iZdroj fotografie: Depositphotos

Pamatujte si, že je důležité vyměnit vodu vždy, jakmile si všimnete, že se trochu zakalila. Během 2 nebo 3 týdnů (může to trvat déle v závislosti na druhu použité rostliny) si nejspíš všimnete, že každý list vytvořil svůj vlastní a prozatím ještě velmi malý kořenový systém. A kdy se hodí k výsadbě? Ve chvíli, kdy jsou kořeny dostatečně dlouhé (a možná dokonce u báze samotných listů vyraší nové pupeny). V tuto chvíli je možné každou sazenici přemístit do samostatného květináče se zeminou vhodnou pro sukulenty.

Jak pěstovat mladé sukulenty

Při přesazování je důležité, aby byl každý list s kořeny vložen do vlhké a dobře odvodněné půdy. Květináč samotný je pak třeba umístit na dobře osvětleném místě. Sukulentní rostliny potřebují hodně slunce, ale pro začátek se u těch nejmenších vyhněte přímému slunečnímu záření. Mohlo by je totiž popálit a v krajním případě vést i k jejich úhynu. A jako vítanou výživu jim dopřejte výluh z banánové slupky alias banánový čaj – porostou po něm přímo bleskově.

Jak množíte své oblíbené sukulenty vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články