Při správné péči mohou tyto rostliny krásně kvést od podzimu do jara a rozjasnit váš obytný prostor v době, kdy většina ostatních rostlin spí.
Bramboříky dřív patřily mezi poměrně běžné květiny – než je vytlačily řezané květiny z dovozu. Dělaly se z nich dokonce svatební kytice, jak vzpomíná paní Jana K. z Frenštátu pod Radhoštěm: „Kytice byla nádherná. Ne tak okázalá jako dnešní květinové aranže, ale naprosto jedinečná. Babička mi tehdy říkala, že voněla lesem a svobodou.“ A co dělat, pokud si chcete tyto půvabné květiny pěstovat doma?
Jak vybrat ideální brambořík
Začněte se zdravými rostlinami. Hledejte exempláře s pevnými hlízami, svěže zelenými listy a mixem otevřených květů a poupat. Vyhněte se rostlinám se žloutnoucími listy nebo přemokřenou půdou, protože ty obvykle dlouho nevydrží.
Správné prostředí: Světlo a teplota
Bramboříkům se daří na jasném, nepřímém světle a při nižších teplotách. Ideální podmínky by měly vypadat takto:
- Udržujte teplotu 12–15 °C. Rostlinu nedávejte do blízkosti radiátorů nebo průvanu.
- Ideální je místo u okna orientovaného na sever nebo východ. Příliš mnoho přímého slunečního světla může spálit listy, zatímco příliš málo světla brání kvetení.
Jak na správné zalévání
Bramboříky vždy zalévejte zespodu. Květináč postavte do mělké misky s vodou a nechte jej nasát vlhkost přes odtokové otvory. Po 15–20 minutách přebytečnou tekutinu vylijte. A jak často zalévat? Než se opět chopíte konvičky, vždy nechte vrchní centimetr půdy vyschnout. Přemokření může způsobit hnilobu hlíz, zatímco nedostatečné zalévání vede k opadávání listů a květů.
„V posledních letech jsou stále populárnější tzv. mini bramboříky,“ jak píše web LearningWithExperts. „Jedná se o zakrslé kultivary vyšlechtěné z divokého Cyclamen persicum. Vykazují dobrou odolnost a jsou vhodné do podzimních a zimních venkovních nádob v mírnějších lokalitách, a také do chráněných zahrad.“
Dobré tipy pro pěstování bramboříku
O šikovné triky se podělila na svém webu i Sarah Raven. „Pro brambořík v interiéru jsou ideální nevytápěné verandy, zimní zahrady nebo parapety mimo radiátory. Nemají rády přímé sluneční světlo – pokud se totiž příliš zahřejí, mohou upadnout do dormance (období klidu – pozn. redakce). Tento krasavec také nemá rád teploty pod 10 ºC, takže ho za mrazivých nocí přeneste z okenních parapetů dál do místnosti.“