Populární děrovaná monstera a jak na její pěstování. Od světla a správné teploty až po zálivku

Jak pohodlně pěstovat děrovanou monsteru (Monstera adansonii), aby byla stále krásná a měla dekorativní listy.

Monstera adansonii patří mezi raritky – naučte se ji správně pěstovat i Zdroj fotografie: vaniarcruz / Creative Commons / CC BY-NC
                   

Pokud hledáte novou rostlinu, kterou byste mohli přidat do své sbírky, měli byste se zaměřit na Monsteru adansonii. Tato rostlina je dnes velmi populární a díky tomu bývá k vidění v obchodech za velmi dobré ceny. Ale nenechte se zmást malými sazeničkami – dokáže růst opravdu rychle.

Světlo a vhodná teplota

Monstera adansonii potřebuje hodně světla, ale nesnáší přímé slunce. Umístěte ji proto na světlé místo, ale mimo dosah poledního žáru. Pokud se vaše okno dívá směrem na jih, zvažte umístění rostliny na východní nebo západní stranu. A jak je to s teplotou? Tato exotická kráska preferuje teplotu mezi 18 a 24 °C. Nesnáší studené místnosti nebo průvan.

Zálivka a pravidelné rosení

Monsteru adansonii je také třeba pravidelně postřikovat. Pokud je totiž vzduch okolí ní příliš suchý, mohou se na listech objevit hnědé nebo žluté skvrny. Pokud nemáte na pravidelné rosení čas, můžete také svou rostlinu umístit na podnos s vlhkým štěrkem. A jak na zálivku? Provádějte ji pravidelně, ale ne příliš často. Vždy nechte horní vrstvu půdy mírně proschnout a teprve poté svou monsteru zalijte.

Předejdete tak některým nepříjemným onemocněním. V zimních měsících se zálivku doporučuje omezit, aby nedošlo k přemokření půdy a poškození kořenů. Myslete také na to, že tato pokojovka má ráda vzdušnou půdu, takže se ujistěte, že váš květináč má dobrou drenáž, která dokáže předejít nežádoucí stagnaci vody.

Monstera adansonii patří mezi raritky – naučte se ji správně pěstovat iZdroj fotografie: benhosg / Creative Commons / CC BY-NC-ND

Hnojení monstery a jak na to

Tuto pokojovou rostlinu také v létě pravidelně hnojte, ale ne příliš často. Používejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, které pomůže podpořit růst listů. Při tom neustále kontrolujte vzhled rostliny. Pamatujte si, že Monstera adansonii se často přidržuje na kmenech stromů pomocí svých vzdušných kořenů.

Pokud ji tedy pěstujete v květináči, můžete ji podpořit pomocí tyčky nebo jiné konstrukce, na kterou se bude moci přichytit. Pokud však nemáte žádné speciální opory, můžete ji pěstovat i bez nich. Počítejte ovšem s tím, že její listy budou přes květináč volně přepadávat.

Monstera adansonii patří mezi raritky – naučte se ji správně pěstovat iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesazování je také třeba

Tuto půvabnou pokojovou rostlinu přesazujte jednou za dva roky do většího květináče. Používejte kvalitní půdu a nezapomeňte na drenáž, která by na dně květináče měla tvořit asi tří nebo čtyřcentimetrovou vrstvu.

A pokud chcete při této příležitosti provádět řez (například kvůli vytvarování rostliny), měli byste to dělat opatrně a používat při tom výhradně čistý a ostrý nůž. Pokud ji seříznete v „kloubu“ pod listem a stonek ponoříte do vody, pak vám s pomocí stimulátorů snadno zakoření v každém ročním období. Snadno tak získáte nové atraktivní sazeničky.

Které moderní pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články