Aby orchideje kvetly non-stop 365 dní v roce, potřebují „česnekovou masáž“ v této podobě

Péče o orchidej není složitá – budete potřebovat jen čas a trpělivost. Poté vám bude opakovaně kvést mnoho let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se vaší orchideji nedaří, musíte zjistit příčinu. Nejdříve analyzujte její vzhled, abyste zjistili to, co je s ní špatně. Svěšené listy obvykle charakterizují přemokření, bledé listy nedostatek světla a ty příliš tmavé zase přehnojení. Pokud tyto faktory eliminujete, můžete přistoupit k běžné péči.

Jak správně zalévat orchidej

Hlavní příčinou úhynu orchidejí v domácnostech je (bez ohledu na druh) vždy nadměrné zalévání nebo jejich ponechání ve stojaté vodě. To je rozhodně špatně, protože tato pěstitelská chyba se může projevit hnilobou kořenů nebo listů. Mezi nejčastější příznaky těchto obtíží patří zažloutlé listy, které působí dehydrovaně.

Objevují se také nezdravě vyhlížející kořeny, které mohou být žluté, hnědé a někdy i černé. Na omak bývají měkké. Orchidej proto vždy zalévejte až ve chvíli, kdy jsou její kořeny šedivé. Pokud najdete ještě nějaké zelené, pak má vody dost a je tedy vhodné se zálivkou ještě několik dní počkat.

Pravidelně kontrolujte kořeny

Orchideje je třeba přesazovat každé dva roky, v případě prvních náznaků obtíží se však vyplatí kontrolovat kořeny častěji. A jak na to? Opatrně vyjměte orchidej z květináče a z kořenů velmi jemně odstraňte veškerou kůru, mech a kusy zeminy. Poté je trochu opláchněte vodou a snadno najdete ty, které je třeba odstranit. A jak si počínat?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte si k ruce ostrý nástroj a sterilizujte ho lékařským lihem. Poté nemilosrdně odřízněte všechny žluté, hnědé a černé kořeny, včetně těch, které sice ještě mají správnou barvu, ale na první pohled vypadají měkce a nezdravě. Poté rostlinu postříkejte 3% peroxidem vodíku, který zničí jakoukoli houbu, plíseň nebo škůdce.

Životabudič pro orchidej z česneku

Pokud chcete podpořit kvetení, pak jednou za měsíc použijte místo zálivky česnekový výluh. Jednoduše nechte přes noc v jednom litru vody namočených 5 až 6 stroužků česneku (podle velikosti). Ráno tekutinu slijte a použijte ji pro zavlažení orchideje. Toto hnojivo je možné používat po celý rok mimo odpočinkovou sezónu.

Přesazení orchidejí není jen tak. Pokud si tím nejste jistí, raději se podívejte na názorný návod, protože tento úkon vyžaduje trpělivost a šikovnost

Jak jste si s přelitím či vysušením substrátu u orchidejí poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články