Orchidej jednou za čas přesaďte, vykvetou pak jedna báseň

Přesazení orchideje je jednou za čas nezbytnou nutností. Bez toho vám opravdu krásně nepokvete – a to by byla škoda.

Orchidej jednou za čas přesaďte, vykvetou pak i několikrát do roka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje v nás svou éterickou krásou vyvolávají pocit úžasu a fascinace. Nejsou to jen květiny, ale i důkaz důmyslnosti a elegance přírody. Abyste však byli svědky jejich plné krásy, musíte pochopit umění péče o ně. Kromě ideálních podmínek totiž potřebují i pravidelné přesazování.

Nastartujte orchidej v novém květináči

Přesazení orchideje se podobá tomu, když jí dáte nový život. Je to proces, který osvěží její okolí a poskytne jí živiny a prostor potřebný k rozkvětu, jak píše web iReceptář. Záleží však na načasování. Obecně se doporučuje počkat alespoň týden po přinesení orchideje domů a teprve poté uvažovat o jejím přesazení. Tato trpělivost umožní vašemu novému společníkovi se nejdříve dostatečně přizpůsobit svému okolí, což sníží stres a podpoří zdraví.

Výběr správného domova

Jako nové bydliště orchideje vyberte průhledný květináč, jen o velikost větší než ten současný. „Tato průhlednost není pouze estetická, ale má i praktický účel, protože umožňuje sledovat stav kořenů a vlhkost půdy,“ zdůrazňuje květinářka Jaroslava Ž. z Tábora. Uvnitř tohoto květináče vytvořte drenáž z vrstvy hliněných oblázků a tu doplňte vhodným substrátem. Můžete ho koupit nebo si ho namíchat doma. Co k tomu použít?

  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
  • bukové listy nastříhané na úzké proužky,
  • kůra jedle, dubu nebo borovice.

Tato směs zajišťuje správnou drenáž a napodobuje přirozené prostředí orchidejí. Velmi podobnou doporučuje i magazín InStory.

Aby orchidej kvetla, musí být na správném místě: Ke kvetení ji může povzbudit i zdánlivá drobnost

Proces přesazování a jak na něj

Nejprve zkontrolujte kořeny, zda nevykazují známky poškození nebo hniloby. Zdravé kořeny jsou základem prosperující orchideje.

  • Zkraťte všechny poškozené kořeny a ty příliš dlouhé zkraťte na třetinu. Řezné rány ošetřete práškovým dřevěným uhlím nebo mletou skořicí, abyste zabránili infekci.
  • Poté vložte orchidej do květináče a její kořeny rovnoměrně rozprostřete. Mezery vyplňte připravenou směsí tak, aby byla rostlina stabilní.
Kořeny orchideje iZdroj fotografie: Uživatel Nefronus / Creative Commons / CC BY-SA
Aby vaše orchidej krásně kvetla klidně i vícekrát do roka, musíte jí věnovat tu správnou péči. Zapomínat tak nesmíte ani na přesazení

Následná péče: Klíč ke kvetení

Dny po přesazení jsou rozhodující. Denně orchidej mlžte, aby byla hydratovaná a přitom nebyla přemokřená. Po týdnu můžete začít s pravidelnější zálivkou. Toto šetrné přivádění vody se mi velmi osvědčilo, pomáhá totiž orchideji zotavit se a přizpůsobit se novému domovu. Po měsíci pak můžete začít i s hnojením. Podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři je k tomuto účelu nejlepší  mrkvová zálivka nebo obyčejná kávová sedlina. Ovšem opravdu nemocným rostlinám může mnohem lépe prospět obyčejný peroxid vodíku.

Přesazování orchideje ve video návodu

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články