Aby orchidej kvetla: Chce to mléko, česnek nebo banán

V péči o orchideje pomáhají pěstitelům produkty z kuchyně. Zjistěte, jak s nimi květiny vyživit a ochránit před chorobami.

Nevhodní sousedé pro orchidej i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje zdobí hned několik mých parapetů. Jsou to půvabné a elegantní květiny, péče o ně se ale trochu liší od ostatních pokojových rostlin. Specifický je především způsob jejich zalévání, zodpovědně byste měli ale přistupovat i k hnojení a ochraně před chorobami, protože jen zdravá rostlina bude mít sílu kvést. Při pěstování orchidejí se ale klidně obejdete bez speciálních přípravků z obchodu, stačí vědět, po čem sáhnout ve spíži.

Základem péče o orchidej je vlhko

Orchideje milují vyšší vzdušnou vlhkost, takže je potěšíte, budete-li jejich listy pravidelně rosit. Dejte si při tom ale pozor, abyste zbytečně nenamočili květy. Já svoje rostliny nerosím, ale místo toho jsem květináče umístila do podmisky vyložené oblázky. Do ní dolévám vodu, tak aby hladina sahala těsně pod květináč a kořeny nebyly namočené (o tom, co se stane při jejich přemokření, píší Chalupáři-Zahrádkáři také). Jak se voda z podmisky odpařuje, zvlhčuje okolní vzduch. Oblázky navíc působí docela dekorativně.

Orchidej v bytě iZdroj fotografie: Pixabay
Za správnou péči vás orchidej obdaří bohatými květy

Mléko jako prevence chorob

I orchideje může potrápit plíseň. Jako prevenci v péči o ně použijte obyčejné mléko. Dělá to tak paní Alice z Pardubic: „Roztokem z mléka stříkám každý rok rajčata v zahradě, abych je ochránila před plísněmi. Napadlo mě tedy, že to vyzkouším i v bytě s orchidejemi a jinými pokojovkami, protože se na nich v minulosti objevila plíseň.“ Alice radí smíchat 70 ml odstáté vody s 30 ml mléka a jednou za měsíc – společně s utíráním prachu na listech – je potřít namočeným vatovým tamponkem.

Péče o orchidej zahrnuje pravidelné hnojení

Stejně jako všechny jiné květiny i orchideje potřebují ke kvetení pravidelnou dávku živin. Mým rostlinám v době vegetace nejvíce vyhovuje hnojení jednou za čtyři týdny. Střídám dvě podomácku vyrobená hnojiva. Prvním je klasika v podobě tekutého hnojiva z banánových slupek. Jak na jeho přípravu, jsme již na Chalupáři-Zahrádkáři.cz psali. Druhou osvědčenou výživou je česnek. Připravuji z něj tekuté hnojivo, jak radí web Houseplantspro: Prolisuji stroužek česneku, zaliji litrem vody (přinesu si ze zahradní nádrže dešťovku) a nechám přes noc louhovat.

Pak už jen scedím a rostliny jím zaleju. Pokud česnekový výluh zředíte vodou v poměru 1:10, vytvoříte z něj postřik, který bude působit jako přírodní fungicid a insekticid – přírodní antibiotikum orchideje ochrání před potencionálními plísňovými chorobami a útoky škodlivého hmyzu. Kromě toho posílí imunitu a vylepší celkový zdravotní stav rostliny, píše web Garlicstore. Roztokem stříkejte kořeny a listy. Zákrok provádějte nejlépe ve večerních hodinách, kdy nehrozí, že by je na parapetu popálily sluneční paprsky.

Co dělat a nedělat v péči o orchidej

Co se vám osvědčilo v péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články