Plíseň v květináči může milovníkům pokojových rostlin pořádně zkomplikovat život. Poradí si s ní jedno oblíbené koření.
Bílý povlak na povrchu zeminy u pokojových rostlin může být způsoben několika faktory. Způsobovat ho mohou plísně, minerální usazeniny nebo soli. Proto je jako první velmi důležité určit jeho příčinu a podle toho se s ním vypořádat.
Bílý povlak způsobený plísní
Jednou z příčin, které mohou způsobit bílý povlak na povrchu zeminy, je plíseň. Plíseň se může vyskytnout v případě, že půda je příliš vlhká a není dobře odvodněná. Tehdy se v ní vytváří optimální podmínky pro růst plísně. Ale nejde jen o estetický problém – plíseň může být pro rostliny velmi škodlivá, takže je důležité se jí zbavit co nejdříve. Pokud zjistíte, že bílý povlak na povrchu půdy u vašich rostlin je způsoben plísní, zkontrolujte, zda nejsou příliš zalévány a zlepšete odvodnění půdy.
Sterilizuje substrát a přesaďte rostlinu
Někdy však na samovolný ústup plísně čekat nemůžete. V takovém případě rostlinu ihned přesaďte. A pokud se vám nechce takové množství zeminy vyhazovat, můžete ji sterilizovat v troubě. Zde je návod, jak na to:
- Připravte si substrát, který chcete sterilizovat. Například půdu pro sazenice nebo substrát pro houby.
- Rozložte ho rovnoměrně na plech nebo do misky, tak aby nebyla vrstva příliš vysoká, což pomůže rovnoměrnému prohřevu.
- Předehřejte troubu na 120 až 180 °C. Pro různé druhy substrátu mohou být optimální teploty různé. Například pro substrát pro houby se často používá teplota 121 °C, zatímco pro půdu pro sazenice může být teplota 180 až 190 °C.
- Vložte substrát do trouby a pečte po dobu asi 30 minut, v závislosti na druhu substrátu a teplotě trouby.
- Po skončení pečení nechte substrát vychladnout v troubě nebo na vzduchu.
- Následně jej můžete použít k výsadbě sazenic nebo kultivaci hub.
Je důležité dodržovat bezpečnostní opatření při sterilizaci substrátu v troubě, zejména při vysokých teplotách. Používejte vhodné rukavice a ochranné brýle a pečlivě sledujte pečení, aby nedošlo k přehřátí substrátu. A také tento proces provádějte pokud možno pouze ve venkovních prostorách – doma by vás totiž mohl zaskočit velmi nepříjemný zápach. Pomoci vám ovšem může i skořice.
Minerální usazeniny na zemině
Dalším faktorem, který může způsobit bílý povlak na povrchu zeminy, jsou minerální usazeniny. Pokud používáte na zalévání rostlin tvrdou vodu, mohou se v půdě hromadit minerální soli, které časem na její horní vrstvě vytvoří bílý povlak. Pokud máte podezření, že jsou příčinou bílého povlaku právě minerální soli, můžete zkusit zalévat rostliny dešťovou vodou nebo filtrovanou vodou. Rovněž je vhodné horní vrstvu substrátu odebrat a nahradit ji čerstvou zeminou.
Pozor na aplikaci hnojiva
Kromě plísní a minerálních usazenin může být bílý povlak na povrchu zeminy způsoben také solí, a to v případě, že používáte nejrůznější hnojiva. I z nich se mohou po čase uvolňovat soli, hromadit se v půdě a vytvářet bílý povlak na povrchu. V tomto případě byste měli zvážit použití hnojiv s nižším obsahem soli. Snadno si vyrobíte například ta přírodní.