Některé babičky zapichovaly zápalky do květináčů a jednoduše tak bojovaly proti parazitům. Vyplatí se to dělat i dnes?

Pokojové rostliny mohou trápit nejrůznější choroby a škůdci. Lze jim však předcházet preventivně, a to díky domácímu prostředku.

i Zdroj fotografie: Freepik / Sadirdan Kahraman / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V květináčích pokojových rostlin se mohou mnohdy vyskytnout nevítaní škůdci. V zimních měsících jsou problémem zejména larvy smutnice (Bradysia paupera). Mnohdy se do domácností dostanou se zakoupeným substrátem nebo rostlinou. Dospělci vypadají jako malé mušky. Samičky smutnic kladou vajíčka do vlhkého substrátu, kde se z nich velmi brzy vyvíjejí drobné larvičky. Několik málo jedinců květinám nijak neškodí, ovšem větší množství smutnic poškozuje nejmenší kořínky rostlin.

Jak bojovat proti smutnicím

Pokud tyto škůdce pěstitelé na svých pokojových rostlinách zaznamenají, uchylují se nejčastěji k insekticidnímu postřiku. Ten však bývá neúčinný. Tento hmyz má totiž velmi rychlý vývoj a velmi brzy se tak z malých larviček v půdě vyvine další generace. Proto je třeba použít účinnější ochranu. Sem patří především použití žlutých lepových pastí (ty se zapichují do květináčů a nachytají se na ně dospělé smutnice) a prostředků, určených pro boj s larvami v půdě.

Může jít o parazitické hlístice nebo postřik půdy. Ten je třeba pořídit v květinářství, rozhodně nelze použít například Biolit nebo jiné podobné prostředky. Obvykle totiž spolehlivě zahubí nejenom hmyz, ale také rostliny.

Proč naše babičky zapichovaly zápalky do květináčů iZdroj fotografie: Freepik

Pomohou zápalky proti smutnicím?

V moderní době si však do domácností nachází stále častěji cestu prostředky našich babiček – a boj proti smutnicím v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Nabízený prostředek je velmi jednoduchý a především levný – jde o obyčejné zápalky. Účinným prostředkem v boji proti smutnicím by měla být síra a fosfor. Podle tohoto návodu stačí zápalky pouze zapíchnout do květináče (používá se 8 až 10 kusů na ten středně velký) a rostlinu zalévat svrchu, aby došlo k vyplavení užitečných látek.

Při mírném zamoření smutnicemi může tato metoda opravdu pomoci – ovšem ze zcela jiného důvodu, než se běžně uvádí. Mnohem důležitější než síra a fosfor (který se vlastně v hlavičkách ani nenachází), je totiž chlorečnan draselný. Jde o velmi agresivní látku, běžně dokonce používanou pro hubení plevele. Funguje i proti smutnicím, ovšem riziko je zde značné – pokud to totiž se zápalkami přeženete, můžete si zničit i samotné rostliny. Tuto metodu tak s klidným svědomím doporučit opravdu nelze.

Smutnice Bradysia paupera iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení rostlin zápalkami?

Ale pojďme se podívat na to, jak to s těmi zápalkami vlastně je. Pro začátek se podíváme na oblíbený mýtus o fosforu. Fosfor se sice v balení sirek nachází, ale ne na samotných sirkách, nýbrž ve škrtátku (jde o červený fosfor). Samotná hlavička pak (podle druhu sirek) obsahuje síru, ovšem ve formě prakticky zcela nerozpustné ve vodě.

O nějakém hnojení vašich pokojových rostlin tak rozhodně nemůže být řeč. Pokud byste chtěli své rostliny těmito látkami přihnojit, pak by se v případě fosforu mělo jednat o rozpustné fosforečnany a v případě síry o sírany. A ty v sirkách rozhodně nenajdete.

Jaké babičkovské triky jste už při péči o pokojové rostliny vyzkoušeli?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články