9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

                   

Orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, se v našich bytech pěstují nejčastěji. Jde o epifyty původně rostoucí v tropických podmínkách, takže jim klima našich bytů opravdu svědčí. Patří mezi druhy orchidejí, které nepotřebují chladnou pauzu a dokážou tak kvést po celý rok, přičemž délka jejich kvetení se může protáhnout i na dva až tři měsíce. A jak při pěstování orchidejí Phalaenopsis neudělat chybu?

Při nákupu se řiďte listy

Obvykle si tyhle krásky vybíráme především podle velikosti a zbarvení květů. To je ovšem chyba. Všeobecně totiž platí, že čím více listů jim z báze vyrůstá, tím více květů můžete od nově pořízené orchideje očekávat. Pokud tedy nekupujete orchidej jen jako jednorázovou dekoraci, nenechte se strhnout k urychlenému výběru, ale rostlinu si místo toho pečlivě prohlédněte. Pátrejte také po známkách nemoci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde zejména o černé skvrny na listech, hnilobu listů vyrůstajících ze srdíčka apod. Ale zaměřte se také na spodní část. Pokud má orchidej kořeny svěže zelené, je všechno v pořádku. Znamená to ovšem, že byla nedávno zalitá, takže byste jí doma měli dopřát pár sušších dní. Šedivé kořeny jsou také zcela běžné, ovšem žluté nebo dokonce hnědé značí hnilobu. Takovou orchidej tedy raději nepořizujte.

Dbejte na správnou teplotu

Phalaenopsisy původně rostou v korunách pralesních velikánů a nejlépe se jim tedy daří tam, kde mají dostatek rozptýleného a nepříliš silného světla. Vyhovují jim rovněž běžné denní teploty v bytech kolem 18 až 24 ° C ve dne, přičemž v noci mohou být až o 10 stupňů nižší. Ale pozor na průvan. I často otevíraná ventilace v okně jim může značně ublížit. A oslabená pletiva pak napadají houbové choroby a další patogeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvolte vhodné světelné podmínky

Pod pojmem rozptýlené světlo si jen málokdy dokážeme vybavit něco konkrétního. Možná vám tedy spíše pomůže, když vám poradíme, že orchidejím se nejlépe daří na západním nebo východním okně. Přímé sluneční paprsky tam na ně ve své největší intenzitě nedosáhnou, a navíc mohou těžit i z přirozeného střídání denních a nočních teplot. Na takovém parapetu se budou cítit skoro jako doma v pralese.

Jak často zalévat orchidej

Všeobecně platí, že dokud má váš Phalaenopsis kořeny zelené, je všechno v pořádku a s přísunem další vláhy nemusíte spěchat. Když naopak jeho kořeny zešednou, je na zálivku nejvyšší čas. Držte se však pravidla, které říká, že méně je více. Orchideje opravdu nejsou na vodu náročné. A to tím spíš, pokud je několikrát týdně porosíte nebo pod ně postavíte misku s vlhkými oblázky. To jim bohatě stačí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vsaďte na správný substrát

Směs pro pěstování orchidejí určená do květináčů, která bývá obvykle nabízena v našich obchodech, není ideální. Mnohem lepší bude, pokud si potřebný substrát namícháte sami. Budete potřebovat:

  • dva díly kůrových chipsů
  • dva díly nadrceného tvrdého dřeva
  • jeden díl dřevěného uhlí
  • jeden díl perlitu
  • jeden díl hrubého rašeliníku
iZdroj fotografie: Pixabay

Orchidej do nového substrátu přesazujte každé dva až tři roky. A nezapomeňte, že dostatek světla potřebují i kořeny, orchidejím tedy pořizujte výhradně průhledné květináče a transparentní obaly (byť se bez nich poměrně dobře obejdou). Kořeny totiž bez přístupu slunečního světla postupně hynou. Vsadit můžete také na pěstování orchidejí bez substrátu. Stačí je připevnit na vhodnou větev s trochou rašeliníku kolem kořenů a pravidelně rosit.

Jak zastřihnout orchidej po odkvětu

Další fáze péče nastává ve chvíli, kdy vám orchidej donesená z obchodu odkvete. V takovém případě ji musíte především správně sestřihnout. Nestříhejte tedy květní stonek celý, ale zkraťte ho pouze k prvnímu zdravenému puku. To je ten první, který najdete pod posledním květem – vypadá jako drobná trojúhelníková jizva. Ale pokud špička stonku zežloutne, sestřihněte stonek asi dva centimetry nad zemí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Péče o orchideje po odkvětu

Stejně důležité je i správné hnojení. Obvykle se pro tyto účely používají přípravky z obchodu, vsadit ovšem může i na odvar z bramborových slupek nebo třeba droždí. Skvělým tipem je rovněž použití banánu. Stačí vzít čerstvou slupku a její vnitřní stranou potřít všechny listy vaší květiny. Živiny se dostanou do rostlinných pletiv přímo, a vy navíc listy zbavíte prachu a nečistot a vrátíte jim přirozený lesk.

Na nemoci použijte česnek

Hnojení orchidejí česnekem je poměrně nová metoda. Málokdo však ví, že tato plodina je nejenom skvěle vyživí, ale také zbaví mnoha různých patogenů. A jak si česnekové hnojivo vyrobit? Jeden stroužek česneku rozmačkejte do sklenice vody. Nechte 20 minut vylouhovat a následně orchidej dobře zalijte (zbylou vodu z podmisky po 15 minutách vylijte). Zbaví se tak všech chorobných zárodků a brzy se obsype květy.

iZdroj fotografie: Canva

Léčby orchidejí se ujme cukr

Pokud máte doma rostlinu s povadlými listy nebo takovou, jejíž list nebo květní stonek jste nechtěně poškodili při manipulaci, dopřejte jí cukrovou kúru. V jednom litru vody stačí rozpustit jednu čajovou lžičku cukru a orchidej do roztoku na několik hodin ponořit. Poté ji nechte dobře okapat a následně ponořte ještě na noc do čisté a dobře odstáté vody (chlór ani studená voda orchidejím nesvědčí).

Jak pěstuje orchideje Phalaenopsis zkušená květinářka? Seznamte se s jejími osvědčenými triky
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články