Zeď plná zeleně. Jak udělat domácí vertikální zahradu? Vypadá jedinečně a ohromí každou návštěvu

                   

Jde o jeden z nejmódnějších způsobů zdobení interiérů vůbec. Avšak skvěle se hodí také na terasy a balkony. Jestliže milujete květiny, ale máte na ně neustále málo místa, nebo chcete svůj domov vyzdobit opravdu nápaditě a originálně, zjistěte, co to vlastně vertikální zahrady jsou a co potřebují. I když jejich výroba a instalace patří do rukou odborníka, jde o investici, která rozhodně stojí za to. Získáte tak totiž jedinečnou a zároveň praktickou dekoraci do interiéru i exteriéru.

Vertikální zahrady jsou moderním nápadem

Zajímá vás, kdy tyto zelené stěny vlastně vznikly? Za jejich nápadem stojí francouzský botanik Patrick Blanc. Inspirovala ho hustá vegetace tropických lesů, kterou chtěl svým dílem napodobit. A to se mu povedlo. Takže i když se k nám nevšední zelené stěny dostaly teprve docela nedávno, jsou díky svému unikátnímu vzhledu stále oblíbenější. A to tím spíše, že mnoho specializovaných firem poskytuje hotové prvky, díky nimž je jejich stavba jednoduchá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale nehodí se jen do interiéru. Mohou klidně porůst váš balkon nebo třeba celý dům! V tomto ohledu jistě stojí za zmínku největší stavba tohoto druhu na světě. Najdeme ji v Bogotá – hlavním městě Kolumbie. Jedná se o přibližně 3 tisíce metrů čtverečních vnější fasády a střechy budovy Santalaia porostlých vegetací. A nejde jen o obyčejnou ozdobu. Celá instalace je schopná produkovat kyslík v množství odpovídajícímu roční spotřebě více než 3 000 lidí.

Seznamte se: jak vypadá vertikální zahrada

Obvykle jde o kovový nebo dřevěný svislý rám připevněný ke zdi, v jehož vnitřním prostoru jsou umístěny speciální moduly s květináči. Stěnu před vlhkostí chrání speciální výztužná a ochranná vrstva, vytvořená například z PVC. Ovšem najít můžete i zelené stěny s květináči připevněnými magnetem nebo s plstěnými kapsami místo nádob. A obvykle nechybí ani speciální zavlažovací systémy, které usnadňují péči o zelené rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jediné, co vertikální zahrada ke své spokojenosti potřebuje, je právě pravidelná zálivka. Vody vyžaduje opravdu hodně, proto je sázka na automatiku rozhodně dobrou volbou. A nesmíme zapomenout ani na dostatek světla, jedině tak nás vysazené rostliny potěší svým nádherným vzhledem. Důležité je i hnojení a občasné tvarování vyrůstajících listů, stejně jako pravidelné odstraňování prachu a zaschlých nebo poškozených částí rostlin.

Jaké rostliny do vertikální zahrady

V zásadě lze použít cokoli, co poměrně rychle roste a miluje vyšší vlhkost. Rostliny náchylné na přelití se do vertikálních zahrad nehodí. A po čem tedy sáhnout? Sázkou na jistotu bude žumen (Cissus alata), břečťan popínavý (Hedera helix), poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina), miniaturní forma lopatkovce (Spathiphyllum) nebo nejrůznější druhy kapradin. Ale použít lze také zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum).

iZdroj fotografie: Pixabay

Z dalších oblíbených pokojovek, do kterých nebudete muset příliš investovat, se hodí také šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), zvaná také potos nebo scindapsus. Speciální vzhled vertikální zahrady pak dokážou vytvořit orchideje, a to nejlépe rodu Phalaenopsis alias můrovce. Vsadit však můžete třeba i na exotickou katleju Dowovu (Cattleya dowiana) pocházející z Kostariky nebo třeba stále oblíbenější vandy.

Vertikální zahradu si můžete vyrobit i vlastními silami. Tady je jednoduchý návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články