Rýmovník (Plectranthus) je léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých. Můžete ho znát také pod názvem molice. Tato rostlina má nápadné citronové aroma, a to díky obsahu vonných silic. Dále obsahuje omega-6 mastné kyseliny a také vitamíny A a C. Je dostupná téměř v každém zahradnictví, její pěstování je snadné a pomůže vám od nachlazení, které přichází s nadcházející zimou.
Připravte si léčivý rýmovníkový sirup
Rýmovníkový sirup je skvělým lékem při nachlazení a dá se připravit hned několika způsoby. Na výrobu sirupu za studena budete potřebovat listy rýmovníku, citrony, třtinový cukr a vodu. Listy nechte louhovat společně s citrony nakrájenými na plátky v převařené vodě po dobu čtyř až pěti dnů. Směs nezapomeňte několikrát denně promíchat. Poté ji sceďte, přidejte 1 kg cukru a směs prohřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Dbejte však na to, aby neprošla varem.
Na vařený sirup si připravte 30–40 listů rýmovníku, 1,5 l vody a citron nebo pomeranč. Citrusy nakrájejte na plátky a zbavte je kůry. Poté citrusové plátky společně s rýmovníkovými listy zalejte horkou vodou. Směs nechte do druhého dne odpočívat a pak ji sceďte, do tekutiny přidejte cukr a vařte. Sirupem poté naplňte sklenice a nechte vychladnout.
Využijte repelentní a desinfekční účinky
Díky svému aromatu má rýmovník výborné repelentní účinky. Ochrání vás tak proti komárům a jinému otravného hmyzu. Pro výrobu repelentu potřebujete 200 g listů rýmovníku, 1 l vody a pár lžiček jablečného nebo vinného octa. Listy zalejte vroucí vodou, nechte vychladnout a přidejte ocet. Směs nechte 90 minut odpočívat, pak ji sceďte a přelijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici.
Rýmovník má také skvělé desinfekční účinky. Pomáhá hojit menší řezné rány a odřeniny, tišit spáleniny a ekzém a také pomáhá po bodnutí hmyzem. Použijte buďt vymačkanou šťávu z čerstvých listů, nebo nálev, který připravíte převařením listů. Stačí aplikovat na poraněné místo a dočkáte se téměř okamžité úlevy.