Proč orchidej vadne: Špatná teplota, světlo a nízká vlhkost

Pokud vám vaše orchidej začala zničehonic vadnout, zbystřete. Pokud začnete jednat včas, ještě ji zaručeně stihnete zachránit.

Orchidej ocení hnojení rýžovou vodou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, pro svou jedinečnou a surovou krásu a velké množství jasných a zářivých květů. Aby vám však doma tyto květiny prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči a jakmile začnou strádat, co nejdříve tento stav zase zvrátit. Podle webu iReceptář je důležité pozorovat především stav listů, kde se veškeré neduhy projeví jako první. I nás tato kráska už nejednou potrápila, naštěstí se nám ji podařilo vždy zachránit.

Opatrně se světlem

Tyto rostliny vyžadují dostatek světla, které podpoří jejich správný růst a vývoj, ale nesnesou ostré sluneční paprsky. Ty mohou jejich listy spálit. Ideálním místem jsou proto pro orchideje okna a parapety orientované na východ nebo západ. Zima je pro ně obzvlášť náročná, pokud nemají dostatek světla a nezřídka se stane, že vlivem světelné deprivace začnou chřadnout, o čemž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Pozor na výkyvy teplot

Původem orchideje pochází z deštných pralesů, proto jsou zvyklé na opravdu vlhké a teplé prostředí. Náhlá změna teploty je pro ně náročným stresovým faktorem, kterému nemusí dokázat dlouhodobě odolávat. Minimální teplota by se měla pohybovat okolo 15 °C. Zamezte také přímému kontaktu se studenou plochou. Zvlášť nebezpečné jsou pro ně promrzlé okenní tabule, které přenášejí zimu z venku.

orchidej iZdroj fotografie: Pixabay
Za strádání vaší orchideje může nejspíš světlo, teplo nebo voda

Jak orchidej optimálně zalévat

Přemokření těchto květin je nejčastější a nejzávažnější chybou, které se můžete dopustit. Přestože má orchidej ráda vlhkost, pobyt ve stojaté vodě vede ke vzniku plísní a uhnívání kořenů. Abyste těmto problémům předešli, zkuste ji dopřát vodní lázeň, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. V zimě je pak doporučováno množství zálivky snížit a upravovat dle aktuální potřeby. Podle webu NašeZahrada poznáte, zda je nutné orchidej zalít, podle stavu jejích kořenů. V žádném případě však nesmí zůstávat dlouho příliš mokré.

9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

Jak na zimní hnojení

Orchideje vám budou skvěle prospívat, pokud nebudete ani v zimě zanedbávat jejich pravidelné hnojení. Základními stavebními kameny jsou dusík, fosfor a draslík, které stimulují růst i vývoj, a zároveň podporují imunitní systém. Ideální je hnojit květiny jednou měsíčně po zálivce čistou vodou, jak doporučuje i naše čtenářka Lenka T. z Uničova: „Jednou za měsíc orchideje přihnojím a krásně mi kvetou po celý rok.“

Jak pečovat o orchideje

Jak pečujete o své orchideje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články