Mixér je mimořádně užitečné zařízení, které dokáže práci v kuchyni značně usnadnit. Zvládne toho však víc, než se na první pohled zdá.
Pro začátek je třeba si uvědomit, že není mixér jako mixér. Mezi stolním a tyčovým mixérem je značný rozdíl. Ty první jsou pohodlné na užívání – stačí stisknout knoflík. Nic nikde nestříká a hotovo je za vteřinku. Neobejdete se však bez nutnosti mytí další nádoby. Tyčové mixéry jsou menší, šikovnější a nenahraditelné ve chvíli, kdy chcete něco rychle rozmixovat. Jaké další role však tito pomocníci zvládnou?
1. Vyrobte si rostlinné máslo
Arašídové nebo třeba mandlové máslo v obchodech je hodně drahé. A přitom si ho můžete snadno vyrobit i doma. A jak na to? Základní recept na ořechové máslo obvykle zahrnuje pouze vybrané ořechy bez jakýchkoliv další přísad. Některé recepty obsahují rostlinný tuk na dochucení, obvykle však není nutné je přidávat. Pokud použijete mixér s odpovídajícím výkonem, pak se po několika minutách práce objeví tuk, který je zodpovědný za hladkou strukturu ořechového másla.
Ale bez ohledu na to, jaké ořechy si vyberete, musíte nejdříve zvýraznit jejich chuť. To provedete tak, že je opražíte v suché pánvi nebo v troubě nastavené na 180 až 200 °C. Vysoká teplota u nich zdůrazní veškeré aroma a chuť a také urychlí uvolňování tuku při mixování. Díky tomu během mixování rychleji dosáhnete požadované hladkosti. Pražené ořechy však vždy před mixováním ochlaďte a během mixování dělejte přestávky.
2. Rozdrťte mixérem led
Ledová tříšť se během léta rozhodně hodí. A jak poznat, zda to váš mixér zvládne? Slabší mixéry bohužel můžete tímto postupem poškodit, proto si vždy ověřte v návodu k obsluze, zda je daný model k tomuto účelu určen. Naopak zmrazené ovoce můžete mixovat vždy – má totiž méně odolnou strukturu než samotný led.
3. Rozmixujte horkou polévku
Ano, i to je možné, i když si většina z nás myslí, že je nutné předtím nechat mixér vychladnout. Potřebujete však přístroj, který je vyroben z kvalitních materiálů – to poznáte například tak, že má čepele z nerezové oceli, kterým nevadí ani vysoké teploty. Pokud si přece jenom nebudete jistí, pak pro jistotu nahlédněte do návodu k použití. Dozvíte se v něm vše potřebné
4. Vyrobíte domácí hummus
S domácím mixérem můžete vyrobit i celou řadu receptů na jídla, která jinak musíte v obchodech draze kupovat. Jde například o hummus. A jak na něj? Základní složkou každého hummusu je cizrna. Tradičně se však hummus vyrábí z cizrny vařené. Do hummusu se přidává i cizrnová pasta alias tahini a nejrůznější druhy koření.
5. Vyrobte si rostlinné mléko
S pomocí kvalitního mixéru si můžete připravit i rostlinné mléko – například sójové, mandlové apod. Namočené ořechy stačí při vysoké rychlosti rozmixovat s vodou a máte hotovo. Poté je třeba mléko ještě přecedit přes sítko, gázu nebo speciální nástavec. Drť se pak hodí například do drobenky nebo do müsli či do jogurtů.