Proč mít doma uhlí: V lednici pohltí pachy, v koupelně zase vlhkost

Zápach v lednici, nadměrná vlhkost v bytě nebo chřadnoucí květiny. Tyto problémy mají jedno společné – vyřeší je aktivní uhlí.

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aktivní uhlí je věc, která u mě doma nesmí nikdy chybět. Není jen součástí lékárničky, ale využití najde i v mnoha situacích v domácnosti. Stojí za tím jedna jeho šikovná vlastnost – adsorpce. To znamená, že na svůj povrch dokáže vázat toxiny a jiné škodlivé plyny, jak vysvětluje web CelostníMedicína. Své schopnosti u mě doma proto černé tabletky prokazují i jinde než v trávicím ústrojí – třeba v koupelně nebo květináčích pokojových rostlin.

Žádný zápach v lednici díky uhlí a octu

Nepříjemný zápach vás může nezřídka překvapit v lednici, stačí zapomenutá kazící se zelenina nebo přehlédnutá vylitá omáčka. V první řadě je potřeba lednici podrobit důkladnému úklidu. S ním vám pomůže směs vody a bílého octa v poměru 1:1, kterou plochy zdezinfikujete a zbavíte zápachu. Odolnější nečistoty pak vyřeší přípravek z octa a zubní pasty, o jehož výrobě jsme psali na Chalupářích-Zahrádkářích.

I po takovém zásahu však nelibé aroma v uzavřeném prostoru často přetrvává. „Zjistila jsem, že zápach v lednici skvěle pohltí aktivní uhlí, stačí ho rozdrtit a umístit v mističce do poličky,“ radí paní Irena L. z Dačic. Uhlí bude fungovat asi měsíc, poté je načase ho vyměnit. Pokud máte v zásobě nadbytek dřevěného uhlí po letním grilování, můžete klidně použít i to, jak jsme poradili na webu Chalupáři-Zahrádkáři.

Aktivní uhlí vyřeší problém s nadměrnou vlhkostí v koupelně iZdroj fotografie: Pixabay
Nádoba s aktivním uhlím vyřeší problém s nadměrnou vlhkostí v koupelně

Aktivní uhlí najde využití v koupelně

Problémem řady koupelen je vysoká vlhkost, která může mít za následek tvorbu zdraví ohrožujících plísní. K zakoupení jsou speciální pohlcovače vlhkosti, mně se však osvědčilo právě aktivní uhlí. Kromě něj budete potřebovat jakoukoliv uzavíratelnou nádobu, do jejíhož víka uděláte několik otvorů, kterými bude proudit vzduch. Pak už do ní jen vložte několik tabletek aktivního uhlí a umístěte ji tam, kde panuje nadměrné vlhko, kromě koupelny to může být třeba spíž nebo parapet mlžících se oken.

Už žádná kondenzace ani zamlžená okna: Na parapet dejte tchynin jazyk a je po problému

Uhlí milují rostliny ve váze i květináči

Pro aktivní uhlí najdou využití i milovníci rostlin, především těch pěstovaných v rostlinných teráriích, kde pomáhá udržovat čistý vzduch, píše web České-novinky. Pokud máte rádi řezané květiny, můžete jejich životnost jednoduše prodloužit tím, že několik tabletek uhlí přidáte do vázy s vodou. Díky němu se nebudou rychle rozmnožovat bakterie a voda i květiny vydrží déle čerstvé. V redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám osvědčilo i přidávat uhlí do květináčů pokojových rostlin, které vyživí a ochrání před výskytem plísní.

Z aktivního uhlí si můžete doma vyrobit i bělicí zubní pastu

Jaké znáte netradiční využití aktivního uhlí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články