Bylinky vhodné na zimu. Na parapetu vypěstujete nekonečně mnoho rukoly, řeřichy i hořčice. Je to velice snadné

                   

Během chladného období roku potřebujeme množství vitamínů proto, abychom si dokázali udržet skvělou imunitu. A v tom nám může nejlépe pomoci příroda. Zimní měsíce však ještě nemusí bezpodmínečně znamenat, že se musíte bez náhrady vzdát svých oblíbených bylinek. Stačí, pokud si dáte trochu práce a začnete na parapetu pěstovat vhodné druhy. Poradíme vám, které to jsou.

Bylinky, kterým se daří i v květináči

Nemusíte hned sahat po rychlených bylinkách z obchodu. Pokud si do květináčů dáte trochu běžné zahradní zeminy, poroste vám v ní bez problémů celá řada druhů. Skvělým příkladem je třeba hořčice, kerblík, řeřicha nebo rukola. Všechny je možné sklízet už za několik týdnů od výsevu (v případě řeřichy jde dokonce jen o několik dní).

iZdroj fotografie: Piqsels

A co víc, jejich pěstování vám vydrží opravdu dlouho. Stačí jen dodržet základní postup při sklizni – vždy postupujte od těch nejstarších rostlin k nejmladším. Množství zelených lístků se tak bude moci bez potíží obnovovat a vám tak zelená zásobárna vitamínů a minerálů nikdy nedojde. Budete ji mít k dispozici opravdu levně.

Jaké látky obsahují bylinky

Především v sobě ukrývají velké množství vitamínu C a vitamínů skupiny B, kromě jiného třeba i kyselinu listovou. A poskytují nám také množství minerálů a stopových prvků. Podle druhu pěstované bylinky jde například o draslík, hořčík a vápník, případně i o fosfor a železo. V menším množství pak obvykle bývá přítomen sodík, jód a další.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování zelených lístků alias microgreens

Na parapetu je však možné pěstovat i skutečnou zásobárnu drobných zelených lístků. Tentokrát nejde o celé rostliny, ale opravdu jen o sklizeň prvních lístečků. Vybranou zeleninu stačí vysít do vhodné misky a po několika dnech sklidit šťavnatou zeleň. A jaké druhy se pro pěstování microgreens skvěle hodí? Chybu neuděláte s:

  • květákem,
  • zelím,
  • řeřichou,
  • rukolou,
  • salátem,
  • čekankou,
  • koprem,
  • mrkví,
  • celerem,
  • špenátem apod.

Pěstování bazalky na parapetu

V zimních měsících se ve vaší kuchyni bude dařit také bazalce. Musíte si jen vybrat vhodné druhy. Pokud byste si rádi vychutnali klasiku, pak pro vás bude ideální bazalka pravá (Ocimum basilicum). A naopak milovníky asijských chutí potěší bazalka posvátná (Ocimum sanctum) a bazalka thajská (Ocimum basilicum var. Thyrsiflora). Pro úspěch jsou třeba jen dvě věci – vydatná zálivka a dostatek slunečního světla.

Vsadíte také na zimní pěstování bylinek na parapetu?

Seznamte se se zásadami pěstování microgreens od A až po Z
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články