Velké a chutné hlávky na dosah: Červencové hnojivo pro kvalitní úrodu zelí

Ne vždy je záhon plný šťavnatého zelí taková samozřejmost, jak si mnohdy představujeme. Skvělé úrodě pomůže správné hnojivo.

Červencové hnojivo pro opravdu kvalitní úrodu šťavnatého zelí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I při správné péči a hnojení může někdy zelí na záhonku jednoduše přestat růst. Tento jev může mít různé příčiny, ale jednou z nejčastějších je kyselost půdy. Rostlinám zelí se v kyselé půdě nedaří, což může bránit jejich růstu a způsobit, že budou náchylné k chorobám. Existuje však jednoduché a účinné hnojivo, které může pomoci tento problém řešit. Můžete si ho vyrobit doma a za pár korun.

Jak na správné hnojení zelí

Toto hnojivo má přírodní a bezpečné složení, které současně dodává rostlinám dusík a pomáhá neutralizovat kyselost půdy. K jeho přípravě budete potřebovat 1 šálek jemně mleté křídy, 1 litr fermentované trávy, případně lžíci močoviny nebo dusičnanu amonného (tyto dvě složky přidejte jen v případě, že hnojení stihnete do konce července) a 10 litrů vody. Všechny ingredience smíchejte dohromady a tento roztok použijte jako zálivku pro své zelí. Před použitím hnojiva však nezapomeňte půdu zalít čistou vodou, aby nedošlo k popálení.

Na jednu rostlinu budete potřebovat přibližně 1 litr hnojivého roztoku. Během několika dní uvidíte působivé výsledky. Doporučujeme tento postup ještě jednou zopakovat po 7 až 10 dnech. Pomocí tohoto domácího hnojiva můžete snadno vyřešit problém s kyselostí půdy a jako bonus poskytnout rostlinám zelí potřebné živiny pro zdravý růst. Křída pomáhá neutralizovat kyselou půdu, zatímco fermentovaná tráva nebo sloučeniny na bázi dusíku poskytují vaší zelenině nezbytné živiny pro podporu intenzivního růstu.

Pomůže i hnojení zelí dřevěným popelem

Pokud máte stále dojem, že vaše zelí neroste správně, dopřejte mu do konce sezóny ještě dvakrát hnojení dřevěným popelem, a to v rozestupech tří až čtyř týdnů. Stačí ho rovnoměrně rozprostřít kolem rostlin (na jedno zelí budete potřebovat jeden šálek) a poté ho jemně zapracovat do půdy pomocí hrábí nebo motyky. Následně je třeba záhon dobře zalít, aby se živiny uvolnily a mohly být rostlinami beze zbytku absorbovány.

Červencové hnojivo pro opravdu  kvalitní úrodu šťavnatého zelí iZdroj fotografie: Delaware Cooperative Extension / Creative Commons / CC BY-2.0

Další tipy pro velkou úrodu zelí

Ale nezapomínejte ani na další důležité faktory, které ovlivňují výslednou úrodu zelí. Důležité jsou například vhodné rozestupy mezi rostlinami zelí, umožňující cirkulaci vzduchu a zabraňující šíření chorob. Doporučený rozestup pro většinu odrůd zelí je přibližně 45 až 60 cm mezi rostlinami a 60 až 90 cm mezi řádky. Zelí také vyžaduje stálou vláhu, a to zejména v horkých letních měsících. Zajistěte mu proto dostatečný přísun vody.

Samozřejmě také udržujte plochu kolem zelí bez plevele, protože s ním může soupeřit o živiny a vláhu. A nezapomeňte ani na ochranu proti škůdcům a chorobám: Sledujte, zda se na rostlinách zelí nevyskytují běžní škůdci, jako jsou červci nebo mšice a v případě potřeby použijte vhodná opatření. A nezapomeňte na ani správné datum sklizně. Hlávky zelí proto vždy sklízejte až ve chvíli, kdy dosáhnou požadované velikosti a jsou na dotek pevné – ne dříve a ne později. A jak na to? Jednoduše je odřízněte ostrým nožem těsně nad nejnižšími listy.

Jak se o své zelné záhony staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články