Řezané květiny vydrží čerstvé klidně 3 týdny, stačí je dát na správné místo a měnit jim častěji vodu

I řezané květiny vám mohou být skvělou ozdobou po dlouhou dobu, pokud budete vědět, jak o ně správně pečovat, aby hned nezvadly.

kytice tulipánů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kytice řezaných květin je skvělým dárkem při mnoha příležitostí a hodí se téměř k jakékoliv události, dokonce i k těm méně šťastným. Pokud toužíte prodloužit trvanlivost řezaných květin, pak byste měli znát tyto jednoduché triky, které doporučuje na svých stránkách i Blesk. Díky nim vám kytice vydrží opravdu dlouho plná barev, vůně a jasných a zářivých květů.

Jak udržet květiny čerstvé

I když se doba a trvání květenství jednotlivých rostlin liší, trvá zpravidla několik dní, někdy až týdnů, než okvětní lístky opadají a postupně zvadnou. Mnohem rychleji však tento proces probíhá, pokud květiny odříznete. Budete-li se však řídit tímto postupem a zajistíte kytici tu nejlepší péči, bude vám příjemnou ozdobou klidně i po dobu 3 týdnů. Stačí jen dodržovat jednoduchá pravidla a postupovat podle těchto kroků.

Seřízněte stonek

Jakmile kytici přesouváte z jednoho místa na druhé (s určitým časovým rozestupem), měli byste konce stonků seříznout. Řez provádějte šikmo na délce 2 cm pomocí ostrých nůžek, abyste jej zbytečně nepoškodili. Ty nezapomeňte před použitím dezinfikovat, čímž se vyhnete případnému vzniku infekce a umožníte snadnější hojení místa řezu. Odstraňte také všechny spodní listy, které by mohly při kontaktu s vodou začít hnít, což se mi už párkrát potvrdilo, když jsem je zapomněla odstřihnout.

5 květin, které ve váze vydrží nejdéle. Neutrácejte v květinářství více, než nezbytně musíte

Zaměřte se na vodu ve váze

Seříznuté a připravené květiny opět umístěte do vázy s čistou a odstátou vodou o pokojové teplotě. Pokud dostanete i výživu pro květiny, rozhodně se vyplatí ji do vody přidat, a tím ji obohatit o potřebné živiny. Speciální směs však snadno nahradíte i obyčejným cukrem. Pak stačí jen postupovat podle doporučení uvedených již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři a vodu ve váze pravidelně měnit alespoň každých 48 hodin, jak doporučuje i naše čtenářka Tereza V. z Opavy: „Výměna vody ve váze je takový můj rituál. Vždy si k nim přičichnu, potěším se pohledem a dám jim čistou vodu s cukrem.“

kytice růží iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky těmto trikům vám řezané květiny vydrží o několik dní déle

Umístěte květiny na vhodné místo

Důležitou roli hrají také okolní podmínky. Aby vám kytice řezaných květin vydržela co nejdéle, měli byste ji skladovat spíše na chladném místě, daleko od zdroje tepla, o čemž se zmiňuje i internetový portál Sazenička. Vyhněte se také přímému slunci a kytice držte dá i od zrajícího ovoce, které urychluje kvetení i vadnutí rostlin díky uvolňovanému ethylenu. Některé druhy lze také nechat podle rad zkušené květinářky na Chalupáři-Zahrádkáři snadno zakořenit. 

Jak pečovat o řezané květiny

Jak pečujete o kytici řezaných květin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články