Cuketová sezóna trvá poměrně dlouho a pěstitelé občas tápou, jak s mnoha plody naložit. Řešením je překvapivě kečup.
Cuketa je plodinou, která není nikterak náročná na pěstování, ale zároveň z ní bývá tradičně bohatý výnos. Je tedy nedílnou součástí letního jídelníčku většiny zahradníků a milovníků zeleniny. V kuchyni je velice variabilní, oblíbená je smažená v trojobalu, grilovaná a nebo jako součást zeleninového leča. Pokud jste podobných pokrmů z cukety již přejedeni, zkuste ji zpracovat jinak – poslouží jako ingredience pro domácí kečup.
Recept na domácí kečup z cukety
Tradičně používanou surovinou pro výrobu kečupu jsou rajčata. Ten si ale můžete překvapivě připravit i z cukety a šikovně ji tak zpracovat. Na cuketový kečup budete potřebovat:
- 1,5 kg oloupané cukety
- 0,5 kg cibule
- 300 g cukru
- 2 pol. lžíce soli
- 4 ks hřebíčku
- 4 ks bobkového listu
- 120 ml 8% octa
- 1 lžička mleté sladké papriky
- 500 g rajčatového protlaku
Nejprve nakrájejte cibuli najemno, cuketu oloupejte a pokrájejte na kostičky. Na hluboké pánvi pokrájenou zeleninu orestujte, přidejte cukr, sůl a přiveďte za stálého míchání k varu. Přidejte bobkový list a hřebíček (použít můžete sítko na koření), přikryjte pokrývkou a vařte 30 minut. Poté zeleninu rozmixujte do hladka mixérem, přidejte rajský protlak a zamíchejte. Vařte dalších 15 minut, kečup mezitím zhoustne. Nakonec ho přelijte do sterilizovaných sklenic, a ty postavte na několik minut víčkem dolů.
Skladujte cuketu až do Vánoc
Aby cuketa plodila co nejdéle, je potřeba se sklízením neotálet a pravidelně trhat již mladé plody. Cuketa tak ve snaze vytvořit semena bude tvořit další a další. Jinak tomu bude ve chvíli, kdy byste chtěli cuketu skladovat ve sklepě. V tomto případě nechte cuketu na rostlině do té doby, než přestane zcela růst a slupka bude zcela tvrdá. Když na ni poklepete, ozve se dutý zvuk. K uskladnění se hodí jen nepoškozené plody utržené i se stopkou. V suchém sklepě vám vydrží i několik týdnů.