Pokud se potýkáte s nehezkým vzhledem svého záchodu, zkuste ho vyčistit osvědčenými domácími prostředky – třeba Aspirinem.
Aspirin je známý především pro své zdraví prospěšné vlastnosti (tlumí bolest a snižuje horečku), ale skrývá v sobě i tajemství všestrannosti, které sahá daleko za hranice vaší domácí lékárničky. Napadlo by vás vzít si ho k ruce třeba při čištění koupelny?
Problém vodního kamene a skvrn
Toaleta, která je bezesporu základem každodenního života, je paradoxně odolná i zranitelná zároveň. I přes pravidelnou a pečlivou péči totiž bývá náchylná ke vzniku a hromadění vodního kamene, skvrn a minerálních usazenin. Tito nevítaní hosté pocházejí z minerálů obsažených ve vodovodní vodě (jako je například vápník a hořčík), časem dokážou vytvořit tvrdou a odolnou vrstvu, jež nevypadá (ani nevoní) nijak vábně.
A právě zde přichází podle návodu z webu Garida ke slovu Aspirin: běžné léčivo, které najdete v domácí lékárničce. Jak ho aplikovat? Zmíněný web doporučuje vhození tří tablet do záchodové mísy, kde by měly působit po dobu nejméně 10 minut – nebo přes noc v případě úpornějších případů znečištění. Pak už stačí jen všechny nečistoty vydrhnout záchodovou štětkou a toaletu opravdu důkladně spláchnout.
Výhody Aspirinu při čištění toalet
Na rozdíl od mnoha komerčních čisticích prostředků, které obsahují silné chemikálie škodlivé pro životní prostředí i lidské zdraví, je Aspirin přírodní, neškodnou látkou. Při jeho použití se tedy nemusíte obávat žádného rizika alergií, podráždění nebo otravy. Jeho deodorační vlastnosti navíc neutralizují nepříjemné pachy a zanechávají toaletu zářivou a svěží.
Magazín InStory však upozorňuje ani jeho další využití v domácnosti. Tvrdí například, že rozpuštěním dvou tablet v půl šálku vody získáte skvělý prostředek pro bělení prádla. Veškeré oblečení do něj stačí předem namočit (alespoň na 2 až 3 hodiny) a veškeré skvrny a odolné usazeniny se stanou rázem minulostí. Já tedy pro bělení používám raději jedlou sodu, ale možná tenhle postup někdy vyzkouším. A v toaletě můžete šikovně recyklovat i použitý čajový sáček – to popsali Chalupáři-Zahrádkáři blíže zde.