Dřevo bude hořet mnohem déle, trik je ve správném ukládání polen

Správně uskladněné palivové dřevo, posléze efektivně vyskládané do krbu, nejenže hoří déle, ale také vytváří více tepla.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správné skladování dřeva je pro efektivní spalování rozhodující. Proto je třeba s ním v našem návodu začít. Čerstvě nařezané dřevo obsahuje velké množství vlhkosti – v některých případech až 60 %. A to je opravdu hodně.

Vlhké dřevo špatně hoří

Místo aby vydávalo teplo, totiž vynakládá energii na odpařování vlhkosti, což snižuje jeho celkovou účinnost. Suché, vyzrálé dřevo naopak hoří čistěji, tepleji a déle, jak píše web MiOrganics. Aby však dřevo dosáhlo tohoto ideálního stavu, musí být skladováno způsobem, který podporuje vysychání a zároveň ho chrání před povětrnostními vlivy.

Výběr správného dřeva pro delší hoření

Ne každé dřevo hoří stejně. Pro dlouhé a trvalé hoření je nejlepší tvrdé dřevo, jako je dub, buk a javor. Těmto hustým dřevům trvá déle, než se vznítí, ale jakmile se tak stane, produkují po určitou dobu stabilní teplo. Měkčí dřevo, jako je borovice nebo jedle, sice hoří rychleji a je vhodnější na podpal, ale nevydrží tak dlouho.

Nejlepší palivové dřevo má podle informací ze stránek HomeFire vlhkost nižší než 20 %. Investice do měřiče vlhkosti dřeva je chytrým krokem pro každého, kdo to myslí s efektivním topením dřevem vážně. Pomůže vám určit, kdy vaše dřevo dosáhlo optimální úrovně suchosti.

I když představa, že byste měli lézt na střechu s komínovými štětkami kartáči, může být skličující, nezoufejte. Jde to i jinak.

Čištění komínu je hračka, nemusí se ani lézt na střechu: V krbu stačí spálit bramborové slupky

Ne každé dřevo hoří stejně. Pro dlouhé a trvalé hoření je nejlepší tvrdé dřevo, jako je dub, buk a javor. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne každé dřevo hoří stejně. Pro dlouhé a trvalé hoření je nejlepší tvrdé dřevo, jako je dub, buk a javor.

Stohování palivového dřeva pro dosažení maximální účinnosti

Způsob, jakým palivové dřevo naskládáte, výrazně ovlivňuje, jak dlouho trvá jeho sezóna (vysychání) a jak dobře hoří. Cílem je podpořit proudění vzduchu kolem dřeva a umožnit tak únik vlhkosti.

Začněte tím, že hromadu dřeva vyvýšíte nad zem pomocí palet nebo stojanu na dřevo, abyste zabránili nasávání vlhkosti ze země. Při skládání pamatujte na zlaté pravidlo: dostatečně těsné, aby zůstalo stabilní, ale dostatečně volné, aby umožňovalo proudění vzduchu. Nic víc na tom není.

I extrémně znečištěný krb je možné vyčistit během několika minut, důležitou roli v procesu hraje popel

V oblastech označených jako „kouřové kontrolní oblasti“ je používání otevřených ohnišť přísně omezeno, přičemž za nedodržení zákazu hrozí pokuta až 1 000 liber iZdroj fotografie: Jos. / Creative Commons / Attribution 3.0
Pokud jde o vytápění domu palivovým dřevem, existuje jedno tajemství, které mnozí přehlížejí: správné uložení.

Zbývá už jen správně přiložit

A jak dřevo naskládat do krbu, aby hořelo co nejdéle? Je to opravdu snadné. Větší polena položte na dno, abyste vytvořili pevnou základnu, doprostřed naskládejte středně velké kusy a nejmenší polena a větvičky si nechte na vrchol. Klíčem je vyhnout se příliš velkým mezerám, které dlouhodobému hoření nepřejí. Pak už stačí jen škrtnout sirkou a je to. A pokud nevíte, jak správně zatopit v kamnech, tak i s tím už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili.

Jaké jsou vaše triky pro maximálně efektivní vytápění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články