Droždí jako tajná zbraň zahradníků: Rostliny po něm rostou jako nikdy předtím

Droždí je jako hnojivo pro rostliny absolutně perfektní. Dodá jim energii a nahradí i drahou výživu ze specializovaných obchodů.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

V touze po bujných a živých rostlinách často saháme po hnojivech s obsahem chemikálií, aniž bychom znali přírodní alternativy, které se nacházejí přímo v našich kuchyních, jak připomíná například web Browin. Vstupte do hry s droždím – šikovným řešením, které dokáže omladit vaši zeleň bez použití jakýchkoliv škodlivých přísad.

Vyrobte si vlastní přírodní hnojivo

Zapomeňte na složité receptury a drahé směsi – k vytvoření vlastního přírodního hnojiva stačí čtyři jednoduché ingredience, které máte pravděpodobně po ruce. Připravte si:

  • 500 ml vody,
  • 1 lžičku sušených kvasnic,
  • lžíci cukru
  • a trochu jemného dřevěného popela

Začněte rozpuštěním sušených kvasnic ve vodě a míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Poté přidejte cukr a směs nechte přibližně dvě hodiny odpočívat na teplém místě, aby kvasnice a cukr mohly působit (odkrytou, jinak vám může sklenice pufnout jako mě).

Jaro znamená prořezávání růží: Ignorace tohoto úkonu není dobrá

Aby růže letos kvetly opravdu ukázkově, vhoďte k nim dřevěný popel

O kolosální úrodu paprik, rajčat a okurek se postará droždí iZdroj fotografie: Pixabay
Nalijte naředěné hnojivo na rostliny stejně jako při běžné zálivce.

Nezapomeňte na ředění vodou

Jakmile je základ přírodního hnojiva připraven, zřeďte jej ve větší nádobě pěti litry vody. Vše důkladně promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení živin. Naředěnou směs pak přelijte do konve, abyste ji mohli snadno aplikovat na rostliny.

Technika aplikace droždí

Nalijte naředěné hnojivo na rostliny stejně jako při běžné zálivce, radí web GardenMyths. U nově vysazených sazenic zajistěte, aby dostaly jemnou dávku roztoku, která nastartuje jejich růst hned po 14 dnech (dříve hrozí poškození kořenů). Kromě toho posypte jejich okolí dřevěným popelem, abyste jim dodali potřebné minerální látky. Jiné rostliny hnojte touto energetickou vzpruhou podle potřeby 1 až 2krát do měsíce.

Hnůj je dávno pasé, hravě ho nahradí rýže s obyčejnou kurkumou

Hnůj je dávno pasé, hravě ho nahradí rýže s kurkumou

Magický kvasnicový lektvar: Rajčata porostou až do října iZdroj fotografie: Hellahulla / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Pokud se vašim rostlinám nedaří tak dobře, jak byste si nejspíš představovali, dopřejte jim droždí. Dokáže je nakopnout k růstu.

Snažte se také, aby teplota půdy při zálivce dosahovala alespoň 10-12 °C, abyste stimulovali prospěšnou činnost půdních mikroorganismů. Bude-li venku jednoduše příliš zima, kvasinky budou vašim rostlinám k ničemu. A pokud vám toto hnojení připadá příliš složité, zkuste si k ruce vzít jen samotný cukr, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili už dříve.

Jak svou zahradu běžně hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články