Jablka patří mezi nejčastěji konzumované ovoce v České republice. Abyste si zajistili sklizeň snů, je nutné některé kroky udělat už nyní.
Mít vlastní zahradu se může jevit jako velká starost a samozřejmě s ní souvisí spousta práce a stráveného času. Pokud jste ale stejná nátura jako já, pak je pro vás zahradničení zaslouženým aktivním odpočinkem. Právě nyní je ovšem ideální doba na starost o ovocné stromy. Například pro takové jabloně je to zcela nezbytné, aby dobře plodily.
Řez stromu je nevyhnutelný
Jabloně, stejně jako hrušně, vyžadují brzy zjara řez. V prvé řadě doporučuje web NášDům odstranit všechny větve, které jsou suché, nebo zasažené nemocí či škůdcem (takové části stromu patří do bioodpadu, nikoli na kompost). Podpoříte tak zdraví stromu a omladíte jej, protože nebude muset vynakládat živiny a minerální látky v místech, kde je to již zbytečné. Pracujte vždy čistými a ideálně vydezinfikovanými nůžkami či ostrým nožem, abyste do rány nevnesli nějakou infekci. Hygiena je důležitá i v přírodě.
U mladých stromů je důležité nepodcenit výchovný řez, říká web iReceptář. Určíte si tím, jak bude růst a jakého tvaru koruna dosáhne. „Výchovný řez doporučuji každému zákazníkovi, který si mladý strom zakoupí. Především se jedná o prosvětlení koruny a odstranění konkurujících si větví. Zvýší se tím úroda i zdraví stromu,“ říká pan Jan L. z České Lípy.
Účinná látka podpoří úrodu
Dopřejte jim také výživu, která výrazně ovlivní letní a podzimní sklizeň. Ošetřete jabloně 3% roztokem močoviny. Na podzim je pak vhodné použít postřik síranu měďnatého, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali. Plody tak budou ochráněny před škůdci a nemocemi, které jsou, bohužel, časté.
A že na podzim nevíte, co s jablky a lezou vám už i ušima? Zkuste je naložit, jak Chalupáři-Zahrádkáři už doporučovali. Nakládané potraviny se zdaleka neomezují pouze na zelí či okurky, jak jsme zvyklí. Tato pochoutka obsahuje velké množství tělu prospěšných látek a vitamínů, které vaše tělo v zimě velmi ocení a ochrání jej před nachlazením a nemocemi.