Hnojení rostlin bez chemie: Skvělou práci odvede popel, mléko i kávová sedlina

Využijte k hnojení rostlin organické zbytky ze své kuchyně. Po této zálivce bude vaše zeleň mnohem zdravější a vitálnější. Zajistěte si opravdu bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemusíte kupovat drahá hnojiva plná chemických a toxických látek, abyste rostlinám dopřáli potřebné množství živin. Namísto toho sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a využijte přírodní zdroje a některé zbytky ze své domácnosti. Takto rostliny dokonale ošetříte, vyživíte a ochráníte před škůdci, nemocemi nebo plísněmi.

Hnojivo z bylin

Vynikající hnojící směs si snadno vyrobíte z plevelných rostlin volně rostoucí v přírodě. K hnojení lze využít směs z posekané trávy, natrhaných kopřiv nebo pampelišky. Stačí vše zalít vodou a zakrýt víkem. Takto nechte nálev odstát na tmavém a teplém místě po dobu dvou týdnů a občas promíchejte. Jakmile se na hladině přestane tvořit pěna, máte hotovo.

Vaječné skořápky

Tyto kuchyňské zbytky se skvěle hodí jak k výživě rostlin, tak k jejich ochraně před škůdci. Vaječné skořápky stačí nadrtit a zapracovat do půdy a nechat prospěšné látky postupně uvolňovat. Vyrobit z nich můžete i výživný nálev nebo bariéru proti slimákům a dalším škůdcům. Jednoduše skořápky nadrťte na malé kousky a obsypejte jimi rostliny. Vytvořte pás silný několik centimetrů a slimáci ani šneci přes něj nepřelezou.

hnojivo z vaječných skořápek iZdroj fotografie: Pixabay

Dřevěný popel

Tato směs je velmi bohatá na stopové prvky a dokáže mírně odkyselit půdu v záhonu nebo květináči. Dobře vám poslouží k přípravě záhonů na další sezonu nebo k obohacení substrátu před výsadbou mladých sazenic

Ingredience z kuchyně

Některými organickými zbytky a surovinami ze své kuchyně stimulujete růst rostlin a kořenového systému a podpoříte jejich imunitní systém. Citrusové nebo banánové slupky jsou cenným zdrojem prospěšných prvků a vitamínů. Skvěle se hodí i kávová sedlina. Stačí 200 g lógru nechat jeden den louhovat v 10 litrech vody a svou zahradu tímto nálevem zalít. Kávovou sedlinu je možné použít i jako mulčovací směs. 

Mléko se hodí především pro hnojení okurek. Funguje také jako prevence před vznikem houbových chorob nebo plísní. Stačí ho trochu nalít do nádoby s rozprašovačem a nanést na listy a stonky rostlin. Pro co nejlepší výsledek opakujte tento postup v rámci dvou týdnů alespoň dvakrát až třikrát.

Jak použít kávovou sedlinu jako hnojivo

Jaké suroviny z kuchyně využíváte k hnojení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články